Jak nás Němci hned od prvních dnů tzv. protektorátu chránili?
Do republiky 15. března 1939 přijela nejen německá vojska, ale i einsatzkomanda gestapa. Ta nelenila. A pustila se do „práce“. Lehce se dostala k různým seznamům, která vedla naše tehdejší policie a bezpečnostní orgány. Za tzv. druhé, okrájené republiky se dostali i u nás ke slovu germanofilní a fašizující elementy, jež se chtěly dobře zapsat u Němců, aniž by hleděly na zájem republiky a jejího lidu. Kolaboranti se objevovali na všech místech našeho společensko-politického života. Byla jich hrstka, ale zato mocná, všehoschopná a hlavně křiklavá, jíž začal postupně sloužit i náš určitý tisk. Neštítili se ničeho ani zrady na vlastním národě. Beneš a Masaryk, jejich stoupenci byli kacéřováni. Ostatně tento smutný zrádný fenomén známe i ze současnosti. A tak gestapáci měli velmi ulehčenou práci. Naši odrodilci i jim sloužili.
A tak gestapo hned 15. března 1939 začalo zatýkat. Věznice se plnily antifašisty, německými a rakouskými emigranty, komunisty, sociálními demokraty, pacifisty a dalšími odpůrci barbarského nacismu. Páni z Geheime Staatspolizei byli tak přehorliví a úspěšní ve své řezničině, že naše věznice na jejich oběti již ani nestačily. V rámci akce Gitter (mříže) zatkli během velmi krátké doby 4639 odpůrců Německa. Proto již 18. března příslušné velící složky vydaly rozkaz o přezkoumání zatčených. Někteří byli poté dokonce propuštěni, jiní naopak byli posláni do koncentračních táborů „na převychování“. A tak naše věznice byly znovu připraveny přijímat další oběti německé zvůle, která byla vydávána za ochranu českého národa říší.
Tehdejší „naši protektorátní činitelé“ byli unešeni pořádkem, který u nás Němci nastolili a časem stále „zdokonalovali“. „Židobolševická lůza“ byla umlčena. Část z ní dokonce i navždy. Také říkali, že vztahy mezi Čechy a Němci nebyly nikdy tak dobré jako v tehdejší době. 15. březen 1939 byl počátkem velkého krvavého utrpení, jímž jsme museli projít. 360 tisíc obětí německé hrůzovlády nás zavazuje, abychom již nikdy nedopustili opakování nějakých protektorátů, abychom vzdorovali úsilí udělat z nás německou kolonii nebo nastolit mezi námi a Německem vztah i jakékoliv jiné nadřízenosti a podřízenosti. Novodobí vlajkaři by neměli zapomínat, jak neslavně skončili jejich předchůdci.
J. Kovář