Grandiózní projekty Číny a Ruska mohou posunout dál celé lidstvo

Dmitrij Dzigovbrodskij

 

Projekt Hedvábné stezky vyřeší podle Číny nejvýznamnější důvod nestability regionu – příliš velký rozdíl v úrovni rozvoje jednotlivých oblastí a nedostatečně rozvinuté vztahy mezi jednotlivými zeměmi Asie.

 

Již na podzim 2013 přišel prezident Číny Si Ťin-pching s návrhem na vytvoření Ekonomického pásu Hedvábné stezky a Námořní hedvábné stezky 21. století. Ve zkrácené podobě jsou oba projekty v čínských médiích a programových dokumentech označovány jako „ekonomická zóna“ a "námořní cesta“ a chápány jako jeden grandiózní, pro celé lidstvo důležitý projekt.

 

Čínská společnost i Čína jako taková jsou vůči světu více méně uzavřené. A uvedené projekty dávají najevo, do jaké míry je Čína připravena se měnit a čelit výzvám 21. století. To samozřejmě vyvolává důvodné obavy USA, neboť její ochota ke změnám a nečekaným krokům vlastně ničí celou americkou strategii zadržování rozvoje a posilování globálního významu ČLR.

 

„Silná Čína překáží plánům na destabilizaci regionu, po které tak touží jistá část politických a ekonomických elit USA.“

 

Hedvábná stezka vznikla před dvěma tisíci let. A propojila státy Asie, Evropy i Afriky. Bez ohledu na krvavé války, náboženské rozpory a další problémy tak již před tisíci let Hedvábná stezka poprvé spojila lidstvo.

 

Nová Hedvábná stezka si před sebe staví stejné – humanistické a civilizační úkoly.

 

Realizací této v řadě otázek nelehké strategie bylo pověřeno Ministerstvo zahraničních věcí Číny. „Čínská iniciativa směřující k vytvoření Ekonomického pásu Hedvábné stezky a Námořní hedvábné cesty 21. století nejsou žádné ‚sólo' projekty, ale opravdovou ‚symfonií' všech zúčastněných zemí,“ prohlásil již v roce 2015 čínský ministr zahraničí Wang I.

 

To vše je v plném souladu se záměry a přáními Ruské federace. Jak již mnohokrát uvedl prezident Vladimir Putin, síla Ruska tkví ve vzájemně výhodné spolupráci se všemi lidmi dobré vůle a všemi zeměmi – její sílu je třeba hledat v ochotě podílet se na globálních projektech vytvářených společně s dalšími velkými státy.

 

„Idea Hedvábné stezky – to je mír a spolupráce, otevřenost a tolerance, vzájemné předávání a přebírání zkušeností, odvaha postavit se čelem jakýmkoli těžkostem.“

 

Ne nadarmo podněcovala morálně i politicky prohrávající administrativa Baracka Obamy válečné konflikty po celé délce uvažované trasy Hedvábné stezky – od Sýrie až na Ukrajinu.

 

A ne nadarmo – díky své nezodpovědné politice – prohrály USA toto kolo vzájemného souboje; souboje mezi chamtivou a bezohlednou politikou Američanů a humanistickými idejemi na principech partnerství a vzájemné úcty.

 

Projekt Hedvábné stezky vyřeší podle Číny ten nejvýznamnější důvod nestability regionu – příliš velký rozdíl v úrovni rozvoje jednotlivých oblastí a nedostatečně rozvinuté vztahy mezi jednotlivými zeměmi Asie.

 

„Projekty ‚ekonomické zóny' i ‚námořní cesty' jsou Čínou chápány jako nástroje sjednocení všech oblastí Asie, a to jak sjednocení ekonomického a politického, tak i kulturního.“

 

Čína je si velmi dobře vědoma, s jak vážnými problémy se potýká i ona sama. Růst ekonomických ukazatelů je až dosud velmi nerovnoměrný a nevyvážený. Propastný je rozdíl v úrovni rozvoje východních oblastí Číny a porovnání se středem a západem země. Překonat tento rozdíl je pro Čínu životně důležité.

 

Hedvábná stezka pro obrovský čínský stát a řadu jeho chronických problémů jakýmsi kouzelným lékem. I proto je pro Čínu důležité, aby projekt podpořilo jak Rusko, tak i Evropa. V daném okamžiku je to pro ni optimální cesta k vyřešení vnitřních problémů.

 

A bez Ruské federace – jednoho z geopolitických center světa – by Hedvábná stezka zdaleka nemohla využít všechny své možnosti a potenciál.

 

Tak o tom hovoří i Velvyslanectví ČLR v Ruské federaci v dokumentech zveřejněných na jeho oficiálních internetových stránkách: „Některé úseky historické Hedvábné stezky vedly územím Ruska a Čajové cesty se to týká zcela stejně. Rusko jako světová velmoc, rozkládající se na obrovském eurasijském kontinentu, je historicky vlivnou zemí na celém světadílu – a ve Střední Asii zvlášť.“

 

„Rusko – to je dobrý soused, dobrý přítel a spolehlivý partner Číny. Rusko je naším nepostradatelným partnerem při společné výstavbě Ekonomického pásu Hedvábné stezky.“

 

Stojí za pozornost, že utváření „ekonomické zóny“ a proces vzniku Eurasijské ekonomické unie si nejen nepřekážejí, ale že se naopak navzájem doplňují, takže je lze realizovat paralelně. Bude se tak nepochybně jednat o nový zdroj síly a energie zajišťující prohlubování všestranných vztahů, strategické spolupráce a partnerství mezi Čínou a Ruskem.

 

Problematiku vzniku nové Hedvábné stezky posuzovali lídři ČLR a RF i v Soči během olympijských her. Čínský prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že Čína jako iniciátor vzniku Ekonomického pásu Hedvábné stezky velmi pozorně naslouchá názorům Ruska. Prezident RF Vladimir Putin pak uvedl, že pro Rusko je čínská koncepce velmi přitažlivá a že doufá, že se podaří najít model vzájemné spolupráce i s ohledem na další společné projekty obou zemí týkající se Transsibiřské a Bajkalsko-amurské magistrály.

 

A to je teprve začátek. Dvě velmoci – jeden „pás“ a jedna „cesta

 

Dva globálně významné projekty – Eurasijská ekonomická unie a Hedvábná stezka – mají potenciál dovést lidstvo na nový stupeň rozvoje. V jednadvacátém století nás čekají ještě před 17 lety nepředstavitelné úspěchy.

 

Rusko a Čína jako jedny z nejvýznamnějších států světa se v 21. století stanou ještě silnějšími a významnějšími – a to ne díky tomu, že by se zmocnily nových území podle pravidel platících ve světě v 19. století a ne díky státním převratům a revolucím probíhajícím podle pravidel 20. a začátku 21. století, ale díky celosvětovým změnám podle nových geopolitických pravidel působících ve prospěch prosperity všech lidí a národů naší planety.

Dmitrij Dzigovbrodskij

Zdroj: Rusvesna.su