Ekonomická krize, rozdělení Ukrajiny, rozpad EU, nová Jalta
Ruský analytik líčí scénáře pro nejbližší budoucnost
Napsal/přeložil: mbi, Geo
2. únor 2017
Ruský ekonom a analytik Michail Chazin, známý mimo jiné předpovědí eskalace ekonomické krize v roce 2008, vylíčil pro server EurAsia Daily některé scénáře vývoje světa po přelomových událostech poslední doby. Nepochybuje o uspořádání „nové Jalty“ i „Brettonwoodské konference“.
Čínsko-americké vztahy
„Čína a USA, to jsou dvě strany jedné mince. Kolaps Číny by znamenal i krach USA a naopak. Přikláním se proto k názoru, že spolu brzy začnou jednat. Je možné, že o tom Trump již předběžně jedná. Čína v těchto věcech také není žádný hlupák,“ konstatuje Chazin.
Také Říše středu má podle něj problémy. „Tak jako existuje strukturální krize v USA, existuje i v Číně. Pokud pro ni budou (Trumpem) uzavřeny americké trhy, bude to pro Čínu ekonomická katastrofa. Ovšem tyto trhy se pro Čínu stejně dříve či později uzavřou v souvislosti s poklesem životní úrovně v USA,“ domnívá se analytik.
Krizi se podle něj nelze vyhnout: „Nastane jak v USA, tak i v Číně, a proto si myslím, že všechny země, na které dolehne, budou jednat velmi opatrně.“
Ukrajina
Američané se podle Chazina pokusili Ukrajinu přivlastnit a výsledkem je občanská válka. Podobné pokusy udělat Ukrajinu proruskou povedou nevyhnutelně k témuž problému: kam s několika miliony lidí orientovaných na Západ?
„Existují dvě možnosti. Ta první spočívá v pomalé a dlouhodobé cestě národního usmíření. Druhou variantou je rozdělení země,“ domnívá se analytik.
Jakým směrem se bude situace dále vyvíjet, není podle něj jasné, jedno je však možno říci zcela přesně: „Pokud předcházející administrativa USA nepokládala Rusko za rovnocenného hráče, pak administrativa Trumpova bude počítat s tím, že rozhodující roli v této otázce sehraje Rusko.“
Přiklání se k názoru, že další osud Ukrajiny bude záviset na tom, zda se tam objeví politik vnitřně přesvědčený o potřebě národního usmíření. „V takovém případě má země šanci. Pokud se nikdo takový neobjeví, čeká Ukrajinu rozpad.“
A kdo by měl být oním národním usmiřovatelem? „Může to být někdo z bývalých činitelů, ne však někdo, kdo je spojen se současným politickým životem Ukrajiny. Šlo by o člověka zařazeného dnes ve druhé nebo třetí ‚politické lize'.“
„Jalta“ a „Brettonwood“ 21. století
V průběhu roku, už koncem jara, by podle Chazina měly být teoreticky uzavřeny nové globální dohody. „Na podzim by mělo dojít k ‚nové Brettonwoodské konferenci' (tj. konferenci týkající se stanovení a regulace nových mezinárodních měnových vztahů – pozn. překl.) a také k ‚nové Jaltské konferenci', jejichž podstatou by mělo být stanovení pravidel hry ve finančně-ekonomické a politické oblasti,“ domnívá se ekonom s tím, že USA už nemohou monopolně vládnout světu.
„Je proto nutné jednat a dohodnout se. Kdo se zúčastní ‚nové Jalty', je známo přesně. Jistí účastníci budou čtyři: Trump, Si Ťin-pching, ministerský předseda Indie a Vladimir Putin. Teoreticky by to mohl být i někdo z Evropy, možná někdo z Anglie a někdo z Brazílie.“
Zato složení účastníků „nové Brettonwoodské konference“ tak jasné není. „To z toho důvodu, že síly, které v současné době ‚hýbou' financemi, jsou bankéři, kteří patří k Trumpovým nepřátelům a kteří se v případě akutní krize ‚vypaří',“ vysvětluje Chazin, podle kterého je ale uspořádání takové konference nezbytné.
Evropská unie
Pokud jde o Evropskou unii, hlavní otázkou je, zda vůbec přežije, nebo zda přestane existovat: „V takovém případě bude s největší pravděpodobností do konce roku jasné, zda zanikne rychle, nebo zda bude ‚umírat' pomalu.“
A co by znamenal hypotetický rozpad EU pro Rusko? „Rusko by posílilo svůj vliv ve východní Evropě. Protože klíčovou zemí je v této oblasti Polsko, pak pokud rozpad EU proběhne rychle a pokud Ukrajina nenajde osobnost, která by zajistila národní usmíření, nejlepším řešením pro východní Evropu bude rozdělení Ukrajiny. Protože jediným způsobem jak Polsko ‚uklidnit', je vrátit mu Lvov a okolí. Pak by přestalo dělat problémy na cestě Ruska k posílení jeho pozice v tomto regionu.“
Turecko
Podaří se Rusku navzdory posledním událostem prosadit plynovod Turecký proud? „Určitě. S Tureckem proběhne všechno bez problémů. Erdogan se již definitivně rozhodl. Nemá jinou možnost než přátelství s Ruskem. A nemá ani jinou variantu z ekonomických důvodů. Sice dlouho vzdoroval, ne však proto, že by měl něco proti Rusku. Jednoduše je ve vztazích s Ruskem tím mladším z obou partnerů – a rád by byl tím starším. Nevyšlo mu to.“
mbi, Geo, Eurasia24.cz