První seminář Spojenectví Práce a Solidarity
Zájemci o první ze seriálu seminářů, organizovaných Spojenectvím práce a solidarity, zaplnili ve čtvrtek 19. ledna 2012 v podvečer sál Domu odborových svazů v Praze. Ekonomka Ilona Švihlíková rozebrala problematiku eurozóny. »Vaše slova by měla zaznít ve sněmovně, aby si je poslechli koaliční poslanci,« ocenil její vystoupení jeden z účastníků.
Švihlíková, která je docentkou ekonomie na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, i pro laiky přístupným způsobem načrtla možnosti řešení, jak z bryndy zadluženosti eurozóny ven. Právě populární vysvětlení palčivých otázek současnosti si organizátoři vytkli jako základní předpoklad těchto podvečerních setkání s veřejností, která se budou konat v dvoutýdenních intervalech.
Jak vznikl dluh
Eurozóna byla zformována asymetricky, čímž bylo založeno na nyní vyhřezlé problémy. Na jedné straně silné Německo, na druhé slabší Řecko, Portugalsko, Španělsko, k tomu odmítnutí fiskálních redistribucí. Německo za přebytky svého exportu kupovalo dluhopisy ostatních zemí eurozóny, mj. i Řecka, a tím problém znásobilo. »A teď se to vrací jako bumerang,« uvedla. Hlavními věřiteli Řecka jsou právě německé, a také francouzské banky.
Dosavadní »řešení«, po kterém sahají vlády evropských zemí, tj. drastické škrty, nic neřeší, naopak »destruují ekonomiku i společnost a ekonomika se dostává do smrtící spirály,« vysvětlila dále. Ostatně, i na internet uniklý dokument tzv. Trojky (MMF, Evropská komise a Evropská centrální banka) dokládá, že škrty řecké zadlužení ještě zvyšují!
Skutečným systémovým řešením může být buď rozpad eurozóny, tedy návrat jižního křídla k národním měnám, nutností se pak jeví odepsání dluhů a převzetí bank státem. Nebo vznik skutečné hospodářské a měnové unie s jednotnou daňovou a mzdovou politikou, ale i jednotnými sociálními standardy, míní ekonomka. »Společná měna si vyžaduje federalizaci Evropy postavené na solidárních základech,« dodává.
Chceme Evropu sociální a demokratickou
Mají však současní evropští lídři na srdci solidaritu? Vždyť i debata o eurozóně je černobílá. Jde o to, jakou Evropu chceme. »My chceme Evropu sociální, soudržnou, demokratickou. Vždyť občané už se dostali mimo zájem politiků, což vidíme na různých konferencích a summitech, kde se hovoří jen o číslech, nikoli o lidech,« je přesvědčena Švihlíková.
Monika Hoření, (Haló noviny 20. ledna 2012)
Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz