Den vyhnání v Německu


Vláda Angely Merkelové dnes rozhodla. Německo bude mít od roku 2015 celostátní památný den připomínající oběti vyhánění. Připadne na 20. června a bude připomínat i osud Němců, kteří byli po druhé světové válce vysídleni z území dnešního Česka a Polska. (EuroZprávy.cz / tl / ČTK,27.8.2014)


Tato zpráva  s každým z nás – zejména těmi staršími, co vše prožili, řádně otřásla.

Tedy nikoliv den odsunutých nebo přesídlených, ale rovnou Den vyhnaných. Německá vláda tak převzala terminologii tzv. vyhnanců, včetně sudetů. A my? Nic! Ta ubohost, když náš ministr zahraničí prohlásí, že není třeba na to reagovat. Je to nejen ubohost, ale i zbabělost . Ministr ani premiér se přesto vůbec nestydí. Cožpak neví, že Němci už dnes nejdou stylem Ády s knírkem, ale pozvolna si získávají pozice a sunou tu svou kuličku – vytýčené cíle tam, kam chtějí? Sám přece i poučený Posselt hlásá, že „to chce čas, zatím jen jednáme z povzdálí…“. A naši , zejména pan ministr D. Herman, mu nahrávají. Dokonce se obracejí na sudety s prosbou: dejte nám ještě trochu času!


Na komunálních volbách se „tato slabost“ ministra zahraničí a premiéra ještě ani moc neodrazí. Takticky se honem vytáhl trumf – přidá se některým zaměstnancům, a to dokonce již od 1. listopadu. Důchodci též nepřijdou zkrátka, byť až od nového roku. Nu, bude to na jeden nákup, ale volební tahák to je. Ti starší, zejména co nacistický útisk prožili, určitě z těchto „tanečků“ vyvodí závěry. Nereagovat na vyhlášení Dne vyhnání je neodpustitelná zbabělost! Předtím se dokonce znovu uvažovalo i o prodeji skvostného paláce na Malé Straně, v němž sídlí německé velvyslanectví, Němcům.


Je to jen ukázka, kam Sobotka zavádí stranu, kdysi mocnou a váženou, právě tady na Plzeňsku měla navrch. Jenže to neplnění volebních slibů, lhaní, uhýbání od toho, co je nutné řešit, je ukázkou premiéra. To pnutí v Lidovém domě má určitě hluboké kořeny, jedním z nich je i on sám. Zaorálek jen přihrává.

Josef Sedlák, Plzeň


A aby toho nebylo málo, tak hned další jobovky:

H. Seehofer: 14. září, první památný den vyhnaných v Bavorsku

Témata útěku, vyhnání jsou dnes aktuálnější než dříve. Více než 14 milionů lidí muselo utéct a opustit vlast. Vyhnání bylo bezpráví, je bezpráví a zůstane bezpráví. Na osudy těchto lidí budeme vzpomínat 14. září. Osud vyhnaných se týká nás všech. Musíme oživovat vzpomínku na ně. Posselt plánuje s ministrem kultury u příležitosti otevření bavorského zastoupení v Praze návštěvu tohoto města.

Sudetenpost, 1.7.2014, str. 5


I.K./tr: Památný den deportací bude 14.9. v Bavorsku, Hesensku a Sasku

Každým rokem se Den obětí deportací bude připomínat 14. září ve 3 zemích. Bude připomínkou na deportace 15 milionů Němců, včetně 3 milionů sudetských Němců. Evropská unie přijela ČR, aniž by byly zrušeny lidským právům odporující Benešovy dekrety. Vstřícný krok v tom směru již učinil bývalý premiér ČR P. Nečas.

Sudetendeutsche Zeitung, 8.8.2014, str. 2

-red.

Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz