Člověk


je hlavním heslem, s kterým jde do prezidentských voleb Zuzana Roithová, europoslankyně za KDU-ČSL. V současnosti se zviditelňuje zejména pozorností a péčí, jíž věnuje odsouzené Julii Tymošenkové, která, jak naznačují některá média i politici, může být ve vězení ohrožena na životě. Zatím však víme, dokonce i z obecně dostupných zdrojů, že se bývalá ukrajinská premiérka stěhuje z vězení do vězení s několika desítkami zavazadel, že na celu za ní přichází její masér.

J. Tymošenkovou v ukrajinském vězení kde kdo navštěvuje. Byl tam i komisař EU, skupina lékařů, německých a kanadských, kteří zkoumali její zdravotní stav, Byla tam i Z. Rothová, která při rozhovoru s redaktorem ČT uvedla, že bude požadovat vzorek vlasů vězněné, aby v laboratořích mohly být zkoumány, zda nenesou stopy některých látek zdraví škodlivých nebo dokonce otravy.

Bohužel u nás se nemluví o tom, že J. Tymošenková čelí další žalobě za nezaplacení daní a pokus o rozkrádání cizího majetku. Ani nevíme, že ukrajinský prezident V. Janukovyč prohlásil, že po skončení soudního řízení si může Tymošenková požádat o milost. Podle formulací, které použil, je pravděpodobné, že J. Tymošenková by prezidentskou milost mohla dostat. Je tedy možné, že je již jednou nohou z vězení, aniž by někdo vyhrožoval Ukrajině „evropskými“ sankcemi.

Ano, je jistě křesťanské věnovat pozornost lidem ve výkonu trestu, navštěvovat je a snažit se o zlepšení podmínek jejich věznění. Tedy můžeme říci, že paní poslankyně Z. Roithová činí bohulibé skutky.

Když si však uvědomíme, že existují i další vězení, kde jsou také lidé, kde tito lidé trpí prokazatelně nemocemi ohrožujícími jejich život, pak by jistě bylo na místě, aby paní poslankyně Roithová alespoň několika větami se občas zmínila i o nich.

O koho jde? Ve věznici haagského tribunálu již zemřelo 11 Srbů, jedním z nich byl i exprezident Slobodan Miloševič. Ten si dlouhodobě stěžoval na zhoršující se zdravotní stav. „Slobodan Miloševič byl stále záměrně chybně léčen - a to způsobem, který ve svém dopise ruskému velvyslanectví v Bělehradě a vládě Ruské federace, den před smrtí označil Milošević jako "pokus o vraždu" - pracovní zatížení mu bylo trvale zvyšováno, byl zahlcován novou a novu dokumentací, administrativními omezeními, izolací, zákazem komunikace a obcházením návštěv jeho manželky Mirjany Markovićové a pronásledováním ostatních členů jeho rodiny.

A když přišla možnost spásného chirurgického zákroku a léčby v Rusku, na které Rusko poskytlo záruky, přistoupilo se 11. března 2006 k jeho konečné likvidaci v scheveningské vězeňské cele. (Článek „Jak byl úmyslně zabit Miloševič?“, Kosovoonline , 14.4.2011, Václav Dvořák)


Nyní se situace téměř opakuje. Vojislav Šešelj, který se před více než osmi lety vydal dobrovolně do rukou tribunálu, je vězněn. Soudní řízení s ním bylo přerušeno. Jeho zdravotní stav je velice vážný. Zřejmě mnohem vážnější než J. Tymošenkové.

Nacházel se dokonce ve stavu klinické smrti. I on se domnívá, že je tráven. Jeho obhájce volá do světa o tom, co se se Šešeljem děje, ale odezva téměř žádná. Kdyby u nás soudy pracovaly tak, že se stěžovateli nedostane spravedlnosti ani do devíti let od zahájení řízení, pak by soud pro lidská práva ve Štrasburku se takovýmto případem jistě zabýval. Takový případ by dostal i příslušnou publicitu. O V. Šešelja snad nikdo vážně ani nedbá.

Nebylo by proto bohulibé, kdyby paní europoslankyně Z. Roithová se i tímto případem, jehož nespravedlnost volá do nebe, alespoň částečně zabývala, aby věnovala pozornost „moru“, který bere život Srbům, kteří jsou ve věznici haagského tribunálu, aby věnovala pozornost, alespoň jednorázovou, hrůzným případům vražd Srbů, kterým byly odjímány důležité tělesné orgány?


Paní Z. Roithová svým heslem Člověk jistě neměla na mysli pouze jednoho určitého člověka, např. J. Tymošenkovou, nýbrž i další, tedy lidi, kteří trpí, kteří jsou pronásledováni jako např. i V. Sešelj, kteří čekají též na její pomoc.

Pokud i jim nepodá pomocnou ruku, pak mohou vzniknout domněnky, že opět jde jen o úzce účelovou a výběrovou pozornost, určenou politickými nikoliv tedy křesťanskými důvody. Jen v úsilí i o spravedlnost pro další, ještě naléhavější případy, lze vidět skutečný dobrý skutek.

Redakce ČNL


Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz