Česko-německý fond budoucnosti rozhodl o nových projektech
Česko-německý fond budoucnosti (ČNFB) nedávno schválil financování ve výši 790.000 eur. Tím podporuje 159 nových přeshraničních projektů, kdy na každém spolupracují český a německý partner. Opět platí, že mnohé ze schválených projektů se týkají "téma roku", které ČNFB vyhlásil pro rok 2016: Aktivní občanství pro nové výzvy 21. století. "Jsme rádi, že přinést inspiraci mohou účastníci z obou stran", říká Petra Ernstbergerová, poslankyně Spolkového sněmu za SPD, předsedkyně představenstva. "Rozmanitost projektů na toto téma svědčí o pulzující občanské společnosti na obou stranách hranice, která hledá své vlastní česko-německé cesty a řešení aktuálních otázek, jako jsou uprchlictví a migrace", říká Ernstbergerová.
Několik projektů s německými a českými mladými lidi se také týká sdílených kulturních aktivit s citlivými otázkami česko-německé minulosti. "Mnoho cenných nápadů pro práci s bolestivými kapitolami historie pochází z kulturního sektoru v České republice", říká Kristina Larischová, místopředsedkyně představenstva.
Výběr z aktuálně schválených projektů:
Poslouchej, procvičuj, pochop: Magdeburgské Gymnasium Alberta Einsteina a Gymnasium Františka Martina Pelcla v Rychnově nad Kněžnou zpracovaly "téma roku" jako návrh na společný projekt dvou týdenních schůzek, při nichž se budou společně zabývat problematikou migrace a integrace. Mohou lokálně kontaktovat skutečné migranty a vyslechnout důvody migrace a obtíže integrace. V rámci výzkumu studenti navštíví uprchlické zařízení v Kostelci nad Orlicí. Ale projekt se netýká jen pro lidi, kteří v současné době prchají do Evropy, ale i migrantů již žijících v České republice a Německu (jako Vietnamci nebo turecké rodiny).
"Věcným" výsledkem projektu má být dvojjazyčná prezentace pro motivaci dalších škol k rozličným pohledům na téma útěku a migrace. Podpora fondu budoucnost pro tento projekt činí 92.000 Kč.
Česko-německý swingový orchestr: Swingová hudba v posvátném prostoru poutního kostela v bývalých „Sudetech“, kterou hraje německo-český mládežnický orchestr - je průkopnické spojení minulosti s moderní dobou. V rámci dlouhodobého partnerství studenti hudební školy z Merzig-Wadernu (Sársko) a umělecké ZŠ z Žamberku nastudují společný repertoár, který pak představí veřejnosti v poutním kostele v Neratově. Fond budoucnosti dává k dispozici grant ve výši 100.000 Kč.
Tomáš Radil: "Jako čtrnáctiletý osamocen v Osvětimi": Existuje několik osobních svědectví mladých lidí, kteří přežili Osvětim. Děti tam byly jako staří lidé, zvláště je vystavena nelítostná vyhlazovací mašinérie nacionálních socialistů. Cenná „Zpráva o přežití Tomáše Radila“ je nyní přeložena do němčiny. Narodil se v roce 1930 jako československý Žid v Bratislavě, byl deportován do Osvětimi když mu bylo čtrnáct. Jeho již v češtině zveřejněné vzpomínky nejen odrážejí utrpení v koncentračním táboře, ale také návrat přeživších po válce a další život ovlivněný traumatem. Svědectví Tomáše Radila je ještě vzácnější, protože bylo psáno s časovým odstupem a je dílem muže, který se ve své vědecké kariéře intenzivně zabýval výzkumem traumatu. Fond budoucnosti podporuje projekt částkou 8.500 eur.
18. česko-německé kulturní dny v Drážďanech / Ústí nad Labem a euroregionu Labe : Tyto Česko-německé kulturní dny v euroregionu Labe velmi přispěly v posledních 18 letech k rozvoji přeshraničního kulturního dialogu. Díky festivalu se objevily četné dlouhodobé spolupráce mezi saskými a českými kulturními institucemi. Vysoká odezva, kolem 10.000 návštěvníků ročně, ukazuje, že kulturní dny mají zajištěné místo v kulturním životě euroregionu a přispěly k podstatně intenzivnějšímu vnímání české kultury v Německu a německé kultury v České republice. Fond budoucnosti chce pokračovat v podpoře tohoto pozoruhodného projektu a přispět k tomu, aby jeho nezajištěná finanční situace nevedla ke zhoršení jeho kvality. Fond budoucnosti bude dotovat tento projekt částkou 40.000 eur.
Filmová série hledání stop minulosti a současnost německo-česko-polského setkávání mládeže: Filmový festival v Cottbusu se etabloval od svého založení v roce 1990 jako jeden z nejvýznamnějších filmových festivalů východoevropských filmů v Německu. Pro letošní ročník je plánována speciální filmová série s názvem "Hledání stop", která ilustruje konfrontaci zejména mladších českých a polských tvůrců s německou minulostí v určitých regionech a diskuse o ní. Čeští, polští a němečtí studenti z příhraničních oblastí diskutují o festivalových historických otázkách, jako nucené přesídlení, ztráta domova a nový začátek - v kontextu současné uprchlické debaty. Fond budoucnosti podporuje projekt částkou 5.400 eur.
Tandem-kemp pro zrakově postižené : téměř 80 procent zrakově postižených v České republice, stejně jako v Německu, je nezaměstnaných. Rekreační aktivity jim pomáhají zlepšit kvalitu života.Týdenní tandemový tábor, ve kterém řidič se zrakově postiženým spolujezdcem jezdí po okolí na kole, se koná již podruhé, loni měl velký úspěch. To umožňuje účastníkům nejen aktivní sportovní účast, ale také výměnu zkušeností s podobně znevýhodněnými osobami odjinud. Ve společném programu se zrakově postižení podělí o své zkušenosti v tématech jako jsou školy, zaměstnání a sociální sféra. Celková finanční dotace pro tento projekt je 100.000 Kč.
Ze života našich krajanů ve staré vlasti Odry - Kravařsko : Plánovaná stálá expozice, v nově vzniklém Muzeu česko-německého porozumění v Odrech, chce zdokumentovat složitou historii německé okupace a německo-českých vztahů na Kravařsku, včetně vyhnání. Dobrovolníci za desetiletí nashromáždili velké množství dobových materiálů a výpovědí bývalých obyvatel. Fond budoucnosti dotuje projekt grantem 131.000 Kč.
Sudetenpost, 4.8.2016, str.2, bez autora a značky
Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf