Budoucnost evropské vojenské mašinérie- soukromé žoldnéřské společnosti

28. září 2016

 

Oslabení globální bezpečnosti vede k chaosu v mezinárodních vztazích, po kterém následuje negativní vývoj na Blízkém východě a na Ukrajině a rozvoj síťových forem mezinárodního terorismu. Příprava strategie hybridních válek  a jejich testování v různých oblastech světa znamená jasné ohrožení ruské národní bezpečnosti. Ředitel Centra pro strategická studia a prognózy Sergěj Griňjajev se domnívá, že dnes není hlavním nebezpečím pouze terorismus, jehož tváří je DAIŠ, ale i reakce na poslední události kolem NATO.

 

Uvádí: „Slavný 5. článek stanov NATO byl použit pouze jedenkrát, po 11. září. Spojené státy  povolaly kolektivní síly aliance, aby zajišťovaly jejich vlastní bezpečnost. Na americkém nebi hlídkovala letadla NATO v době, kdy samotné USA řešily vlastní zahraniční cíle v Afghánistánu, Střední Asii a dalších regionech.“ Podle jeho názoru jsou roky NATO sečteny: „Dokonce z vojensko-politického pohledu je současný konflikt nikoliv konfliktem ze studené války. Dnes nikdo nebude bojovat v mohutném měřítku, na bojových liniích, nebudou bojovat státy a právě k tomu nebyla NATO vytvořena. V dnešní době, kdy mluvíme o pravidelné, asymetrické hybridní válce, jsou struktury zorganizované v rámci NATO neúčinné.“

 

Podle experta je důležitá část členů aliance neschopná bojovat: „Jsou to takové země jako Itálie a Španělsko. Víme o tom z příkladu jejich snahy o vojenské zapojení v Libyi. Jejich kontingenty samotné nezmohly nic až do doby, než sestavily jednotné velení.“

 

Griňjajev došel k závěru, že „budoucností evropské válečné mašinérie, dokonce i zaštítěné USA, jsou soukromé žoldnéřské společnosti. Je to další monopolizace tohoto trhu služeb, jímž stát fakticky přenáší své pravomoci k užití síly na soukromé firmy“.

Převzato z Vestikavkaza.ru

Outsidermedia.cz