Brzezinski za syrskou krizí Katar, Saúdská Arábie


Bývalý americký poradce pro národní bezpečnost řekl, že probíhající krize v Sýrii byla zorganizována Saúdskou Arábií, Katarem a jejich západními spojenci.


Koncem roku 2011 došlo v Sýrii k výbuchům způsobeným suchem a podníceným dvěma velmi známými autokraciemi na Středním východě: Katarem a Saúdskou Arábií,“ řekl Zbigniew Brzezinski v rozhovoru pro National Interest 24. června.


Dodal, že americký prezident Barack Obama nepokoje v Sýrii podporoval také a že náhle oznámil, že prezident Bashar al-Assad „musí odejít – aniž by k tomu proběhly jakékoliv skutečné přípravy“.


Pak, na jaře 2012, ve volebním roce v USA, CIA pod vedením generála Petraeuse, podle velmi odhalujícího článku New York Times z 14 března t.r., široce napomáhala Katarcům a Saudům a nějakým způsobem je v rámci této snahy napojila na Turky,“ řekl Brzezinski, který byl poradcem pro národní bezpečnost za Jimmyho Cartera a nyní je poradcem a správcem Střediska strategických a mezinárodních studií a hlavním výzkumným profesorem Školy vyspělých mezinárodních studií na univerzitě Johns Hopkins.


Při kritizování politiky Obamovy vlády ve vztahu k Sýrii se ptal: „Šlo o strategický postoj? Proč jsme se z ničeho nic rozhodli, že Sýrie musí být destabilizována a její váda svržena? Bylo to někdy Američanům vysvětleno? Pak koncem r. 2012, obzvláště po volbách, se vývoj konfliktu zvrhl jaksi proti ozbrojencům. A stává se jasným, že ne všichni tito ozbrojenci jsou „demokratičtí“. A tak začíná být celá politika přehodnocována. Myslím, že tyto věci musí být objasněny, abychom mohli získat hlubší pochopení toho, co přesně bylo cílem americké politiky,“ dodal Brzezinski.


Rovněž vyzval americké představitele, aby naléhavěji tlačili na zatažení do této záležitosti Číny, Ruska a dalších regionálních mocností, aby se dosáhlo nějakého mírového konce syrské krize.


Myslím, že pokud budeme vyřizovat tuto záležitost pouze s Rusy, což myslím musí být učiněno, protože jsou do toho částečně zapleteni, a pokud to učiníme za spoléhání se primárně na bývalé koloniální mocnosti v regionu – Francii a Velkou Británii, které jsou skutečně v regionu nenáviděny – nejsou naděje na úspěch tak velké, jako kdybychom se do toho pustili, nějak, s Čínou, Indií a Japonskem, které mají zájem na stabilnějším Středním východě,“ řekl Brzezinski.


Brzezinski také varoval před jakoukoliv USA vedenou vojenskou intervencí v Sýrii nebo vyzbrojením ozbrojenců, kteří tam bojují proti vládě.


Obávám se, že směřujeme k neúčinné americké intervenci, což je ještě horší. Existují okolnosti, za kterých není intervence tím nejlepším, ale také ne tím nejhorším výsledkem. Ale vy mluvíte o navýšení naši pomoci té nejméně efektivní ze sil stavících se proti Assadovi. Takže v nejlepším případě z toho plyne poškození naši důvěryhodnosti. V nejhorším to uspíší vítězství skupin, které jsou vůči nám mnohem nepřátelštější, než kdy byl Assad. Stále nechápu proč – a tím narážím i na svoji první odpověď – proč jsme někdy v r. 2011 či 2012 – ve volebním roce – došli k závěru, že by Assad měl odejít.“


Ze zahraničí financované válečné střety v Sýrii, které propukly v březnu 2011, si vyžádaly životy mnoha lidí, včetně velkého počtu syrských vojáků a bezpečnostního personálu.


New York Times v nedávné zprávě uvedly, že CIA spolupracovala s Tureckem a řadou dalších regionálních vlád při dodávkách zbraní ozbrojencům bojujícím proti vládě v Sýrii.


Syrská krize začala jako pro-reformní protesty, ale po intervenci Spojených států, Británie a jejich regionálních a západních spojenců se brzy přeměnila na obrovskou vzpouru, ve které mnoho teroristických skupin z celé Evropy a Středního východu vedlo nejkrvavější válku, kterou tento region kdy zažil.


US Brzezinski: Qatar, Saudi Arabia behind Syria Crisis vyšel 29. června na farsnews.com. Překlad Zvědavec.

Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz