Brno se omluvilo za divoký odsun Němců, Hašek se ohradil
19. 5. 19:35
Je to vůbec poprvé, co zastupitelstvo města Brna vyjádřilo politování nad pochodem smrti v roce 1945, při kterém zahynulo sedmnáct set německy mluvících obyvatel.
Brno – Brněnští zastupitelé se v úterý omluvili za poválečný divoký odsun místních německy mluvících obyvatel, při kterém zahynulo asi sedmnáct set lidí.
Schválili Deklaraci smíření a společné budoucnosti, ve které město událostí května 1945 lituje.
„Město Brno upřímně lituje událostí z třicátého května 1945 a dní následujících. Po cestě z Brna mnozí umírali vyčerpáním, někteří byli ozbrojeným doprovodem ubiti či zastřeleni," píše se v deklaraci.
Dokument schválilo čtyřiatřicet zastupitelů z celkových pětapadesáti. Kromě koalice hnutí ANO, Žít Brno, Strany zelených a lidovců pro hlasovala také TOP 09.
Primátor Petr Vokřál ocenil, že se Brno dokáže historii postavit čelem. "Je to historicky poprvé, kdy zastupitelstvo, jako nejvyšší orgán města, vyjádřilo politování nad pochodem. V minulosti sice byly iniciativy, které se o to snažily, ale nepodařilo se. Jsem velmi rád, že dnes to vyšlo," prohlásil primátor.
Deklaraci odmítli podpořit komunisté. "Pochod byl reakce na tehdejší dobu a nepřísluší nám ho hodnotit. Měli bychom přijímat dějiny tak, jak jsou," vysvětlil svůj postoj Martin Říha z KSČM. Členové ČSSD a občanské demokracie se hlasování nezúčastnili.
S postojem brněnské koalice nesouhlasí jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). “Politika nemá hodnotit a interpretovat historii, bohužel k tomu dnes v Brně došlo. Je mi líto, že nové vedení města podlehlo tomuto pokušení,“ napsal Hašek na svém facebookovém profilu.
A dodal: "Už sám pojem smíření totiž znamená, že si ruku podávají obě strany. Kdo se omluvil za vyhnání Čechů na podzim 1938 na jižní Moravě, za tisíce popravených odbojářů v Kounicových kolejích, za transportované a zavražděné Židy a Romy z Brna, za arizovaný majetek? Na to by měli autoři dnešní mediální zastupitelské show nám všem odpovědět."
Vznik a schválení deklarace souvisí se sedmdesátiletým výročím konce druhé světové války a rokem smíření, který na letošek vyhlásilo město.
aktualne.cz
autor: Domácí