A proto Evropa potřebuje nás křesťany

 

Komunální kongres v Plzni – projev Bernda Posselta po slavnostní mši v Chrámu svatého Bartoloměje.

 

Studijní text

 

Po dvojjazyčné bohoslužbě pro účastníky kongresu v plzeňském chrámu, kterou celebroval Emil Soukup pod mottem "Bůh je milosrdný", si vzal slovo mluvčí  národnostní skupiny Bernd Posselt :

 

Reverende monsignore Soukupe, drazí bratři a sestry ve víře, milí čeští a sudetoněmečtí krajané! Rád bych ještě jednou srdečně poděkoval nejen za tuto velkou bohoslužbu, a nejen za to, že ji máme v této velké katedrále a můžeme se těšit z pohostinnosti tohoto krásného města, ale rád bych také poděkoval diecézi Plzeň.

 

Tento kostel centrem usmíření a milosrdenství. A my, kteří máme naše rodinné kořeny v Čechách, jsme se zde cítili jako doma. Sešly se zde významné osobnosti: jmenoval bych našeho dosavadního biskupa Františka Radkovského a současného biskupa Tomáše Holuba. Děkuji takovým kněžím této diecéze, jako je monsignor Soukup. Mám na mysli zesnulého Roberta Falkenauera, bývalého generálního vikáře, nebo faráře Vladimíra Borna z Boru u Tachova. Všichni z nich, zejména laici a této diecézi věrní, udělali neuvěřitelně hodně pro usmíření v srdci Evropy.

 

Existují lidé, kteří se podivují: "Proč tolik potřebujete usmíření". Odpověď je velmi jednoduchá: Hodně jsme si navzájem udělali. Byl tu nacionalismus 19. a počátku 20. století.Tím se musíme zabývat, protože dnes je v Evropě znovu nacionalismus.

 

Co je nacionalismus? Jedná se o pokus sesadit Boha a postavit národ na místo Boha. Ale my máme jen jednoho Boha, ke kterému se dnes modlíme. Je to Bůh milosrdenství. Ale my jsme zhřešili proti tomuto bohu - bezbožnou ideologií nacionálního socialismu v Německu, komunistickou ideologií, vyháněním. To znamená, že máme za sebou příběh s mnoha, mnoha hříchy proti Bohu. A to je důvod, proč je milosrdenství v letošním roce tak důležité. A je to šťastná náhoda, že dnes slavíme neděli Božího milosrdenství. Protože Bůh dává přes naše těžké hříchy milosrdenství, šanci na nový začátek. A o tento nový začátek se budeme snažit znovu dnes v této křesťanské Evropě. Nicméně nesmí to být Evropa, která tancuje kolem zlatého telete, ale Evropa lásky k bližnímu a milosrdenství – dnes vzhledem k uprchlíkům, vzhledem k nenarozeným dětem, které mají právo na život, k lidem s postižením, k lidem chudým a na okraji společnosti, k starším lidem na konci života.

 

Evropa je tak silná, jako její slabí. A to je důvod, proč Evropa potřebuje nás křesťany, ať mluvíme česky, německy či jiným jazykem. To je důvod, proč Evropa potřebuje aktivní společenství. Ačkoli jsme nyní v menšině, v Písmu svatém se neříká, musíte se stát  většinou. V Písmu je, že jsme kvasem, solí země. Chceme být spolu, a to ve velmi aktivní církvi v Plzni. A za to Bohu i vám ze srdce děkuji.

 

Sudetendeutsche Zeitung, 16.9.2016, str. 5, bez autora a značky

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf