A je po volbách…, demokracie zaplakala…


Ještě nejsou vyhlášeny oficiální volební výsledky, ale přesto se obecně ví, že voliči hlasovali především svýma nohama. Uvažuje se asi o dvacetiprocentní účasti. To je málo. Každý z nás to ví a každý z nás ví, proč voliči ve velké většině se voleb neúčastnili. V ČR obyčejný volič má EU již plné zuby. Komu by se líbil diktát eurobyrokratů, či mocenské ambice EU jako celku nebo jeho jednotlivých států, např. Německa, Francie? Většina z nás s velikou nelibostí sleduje snahy, jak přeměnit EU ve federaci států, která by měla společnou armádu, zahraniční politiku, svého prezidenta. Co by zbylo jednotlivým státům z jejich suverenity? Snad pravomoci v oblasti kultury, zdravotnictví a školství. Proto mnozí vidí v EU novodobého kolonizátora, táhnoucího dále a dále na východ, aby si podroboval, za pomoci odnárodnělé mocensko-politické elity, stále více slovanských států.


A ten proces nemůže snad nikdo narušit. Ať již jsou volební výsledky jakékoliv, třeba ještě horší než očekáváme. Poslanci Evropského parlamentu jsou zvoleni. Je jim a jejich evropským pánům srdečně jedno, zda budou mít silný mandát nebo slabý. Evropská unie pojede dál a na voliče i na nevoliče si zase na dlouhých pět let ani nevzpomene. Stejně jenom překážejí „ušlechtilým“ snahám panevropanů. Nechápou je. A proto EU přivede plebs k šťastnějším zítřkům, ať si to již přeje či nikoliv, a to dokonce i proti jeho vůli.


A tak máme evropskou demokracii jako na dlani, bez jakýchkoliv příkras. K vysvětlení ostudných volebních výsledků se povedou učené debaty. Raději se jimi nebudeme zabývat. Přesto toho uslyšíme hodně. S pravdou však to bude mít asi velmi málo společného.


Přirovnejme k výsledkům těchto eurovoleb referendum. Kdyby voliči se vyslovili pro hlasovanou otázku pouze asi z 20%, tak by referendum neplatilo. Samozřejmě, pochopitelně. Ale když se konají volby do EP, pak zřejmě jakýkoliv výsledek by byl platný, i kdyby těch voličů bylo pouhých 10% nebo dokonce i méně. Tak je postaven i volební zákon. To není demokracie, dokonce to není ani již hra na demokracii, je to prostě jen způsob, jak zajistit pokračování vlády EU nad jednotlivými státy, a to bez ohledu na to, co si tyto o EU myslí, bez ohledu na to, zda ji chtějí, či nikoliv.


Budeme-li požadovat změny ve fungování EU, pak především změňme volební zákon pro eurovolby, pokud to ještě budeme moci udělat. Stanovme pro platnost voleb alespoň padesátiprocentní účast voličů. Bude-li nižší, pak volby by neměly být uznány za platné. Kandidáti na poslance EP by nebyli zvoleni. Demokracie je přece vláda většiny. Dnešní volby zajišťují vládu malé menšiny nad většinou, a proto nemají a ani nemůžou mít demokratický charakter.


Otázkou však je, zda za pět let budeme mít ještě možnost vůbec o něčem rozhodovat. Spokojíme-li se nyní s nedemokratickou vládou, jíž média budou opěvovat jako jedinou možnou, budeme schopni se ještě někdy v dohledné době vrátit ke skutečné demokracii, k vládě lidu, pro lid a lidem?

J. Skalský



Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz