V zápalu kampaně
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek obvinil Andreje Babiše, že ve své knize sní o likvidaci a paralýze demokratických institucí. Kromě toho prý preferuje velké zahraniční firmy na úkor těch menších domácích.
Vyčítat Babišovi, že v knize útočí na demokracii, není úplně na místě. Naopak dotyčná kapitola o politice stejně tak jako část pojednávající o podpoře českého podnikání patří k tomu zajímavějšímu, co lze v knize najít.
Babiš dává k diskusi, zda zrušit Senát, protože stát naší velikosti dvě parlamentní komory, podle jeho názoru, nepotřebuje. Počet poslanců v Parlamentu by snížil na polovinu, což za vyložený útok na demokracii rovněž považovat nelze. Už proto, že argumentuje zkušenostmi zemí, které jsou s námi velikostně srovnatelné a mají dlouhou demokratickou tradici.
Mnohem problematičtější je jeho důraz na přímo voleného starostu jako jediného politika v obci. Nalézt tisíce osvícených starostů by asi bylo dost obtížné. Naopak, pospolitý život na venkově by se měl odrážet v pestrém složení obecních zastupitelstev. Bylo by hodně zvláštní, pokud by v čele pospolitosti měl stát jakýsi generál.
Kapitola věnovaná podnikání vyznívá jednoznačně ve prospěch podpory drobného a středního domácího podnikatelského stavu a obsahuje kritiku nadbíhání cizím nadnárodním korporacím. Je samozřejmě otázka, jaká by byla Babišova konkrétní politika v případě, že by řídil stát.
Babišovu knihu lze číst spíše jako pokus o jakýsi manifest utopického kapitalismu, který hodně naivně ignoruje reálné mechanismy fungování společnosti. Vydávat ji za přímý útok proti demokracii, jak činí v zápalu kampaně předseda TOP 09, je přece jen poněkud přehnané.
Prof. J. Keller
Přišlo e-mailem