Německý novinář: Trump jednal s partnery v NATO jako se školáky!

Na schůzce v Bruselu jednal Donald Trump se spojenci z NATO jako se školáky, píše korespondent NDR Kai Küstner v komentáři pro Das Erste.

Ze summitu NATO

27.květen 2017 - 04:20

 

Evropští partneři očekávali od prezidenta USA ujištění věrnosti spojenectví, ale místo toho dostali lekci o řízení vojenského rozpočtu. Přes veškerou snahu Evropy nerozhněvat Trumpa, ke sblížení se Spojenými státy na summitu nedošlo.

Pan Nepředvídatelný Donald Trump zcela rozbil celý scénář NATO, napsal korespondent NDR Kai Küstner. Hlavy států a vlád Aliance očekávali od amerického prezidenta slib loajality k Unii, ale Trump změnil tuto protiteroristickou schůzku v Bruselu na téma „lekce o řízení vojenského rozpočtu“, zdůraznil autor.

„Jako by se před ním shromáždila třída základní školy, zopakoval svá tvrzení, že Merkelová a tato parta dluží Americe „obrovské sumy“, uvedl německý novinář. Z hlediska NATO to není nic jiného než PR kampaň. Jeho partneři předvedli „kamennou tvář ve špatné hře“, napsal Küstner.

FP: V NATO jsou vyděšeni z účasti Trumpa na summitu aliance!
Tusk: Evropská unie a Spojené státy nemají společný postoj k Rusku!

Mezitím aliance vynakládá veškeré úsilí na posílení transatlantického přátelství nejen symbolicky. Jak bylo uvedeno v článku, stavba nového ústředí NATO představuje dvě ruce, jejichž prsty se proplétají, symbolicky spojující státy na opačných stranách Atlantiku. „Krásný obraz, ale nemůže zakrýt skutečnost, že se někteří v NATO zpotili, jak Trump během své předvolební kampaně zpochybnil věrnost alianci,“ poznamenal autor.

NATO se nyní snaží získat podnikatele Trumpa pomocí vyměnného obchodu. „Otevřeně vstupujeme do boje proti terorismu a zavazujeme se zvýšit své výdaje na obranu, a za to, nás už nebudeš nazývat zastaralé nebo neudržitelné,“ jsou z pohledu autora podmínky této transakce.

Motto NATO v tomto případě zní „nerozčilovat Trumpa, a neotevírat žádné nové nepříjemnosti“, pokračuje Kai Küstner. Nicméně, soudě podle slov amerického prezidenta, tento plán neuspěl. Podle novináře, po uchopení moci Trumpem se odstup mezi Evropou a Spojenými státy výrazně zvětšil - a nyní jsou odděleny nejen oceánem.

Že je nepravděpodobné, že se situace brzy změní, se stalo jasným už po debutu Trump v EU,  tvrdí článek. Po schůzce v Bruselu, předsed Evropské rady Donald Tusk jasně uvedl, že ohledně obchodu a změny klimatu jsou EU a USA stále rozdíly. Kromě toho zdůraznil, že nemá důvěru v existenci jediného společného postoje ve vztahu k Rusku.

Nicméně, od začátku bylo jasné, že to s Trumpem nebude snadné - když nový vůdce v Bílém domě přivítal brexit a dal jasně najevo, že Evropská unie je mu nejen zcela lhostejná, ale že by preferoval její rozdělení na jednotlivé části, připomněl německý novinář. Po první Trumpově návštěvě Evropy je také zřejmé, že rychlou spolupráci mezi oběma zeměmi na opačných stranách Atlantiku nelze očekávat.

Dokonce i v případě, že příště prezident Spojených států „výjimečně“ nalezne správná slova –  že je okamžitě nevezme spět, aby to popřel jiný výrokem nebo tweetem, a „neobrátí tak velkou stavbu transatlantického partnerství v domeček z karet,“ zdůrazňuje Kai Küstner. Kromě toho, že není vůbec jasné, co se stane v případě, že se nový americký prezident střetne opravdovou krizí, poukazuje novinář a došel k závěru, že návštěva Trumpa NATO nesjednotila.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)

http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/nemecky-novinar-trump-jednal-s-partnery-v-nato-jako-se-skolaky/