Svět je na pokraji. Rýsuje se nebezpečí jaderné války

Global Research, 13. srpna 2017

World Socialist Web Site  (Světová socialistická webová stránka)

 

Svět je každodenně, každou hodinu, blíže k hranici jaderné války, zatímco americký prezident Donald Trump udržuje neustálý proud mimořádně záludných a bezohledných hrozeb vůči Severní Koreji. Takový odporný jazyk, pocházející od člověka, který má na starosti nejmocnější vojenskou sílu na planetě, vytváří stále větší šok a obavy, že válka s jadernými zbraněmi by mohla kdykoli začít.

 

Po včerejším sdělení v Twitteru, že vojenská možnost je nyní "uzavřena a odložena, ačkoliv Severní Korea jedná nerozumě", Trump pokračoval vylíčením strategických bombardérů B-1 a zprávou amerického Pacifického velitelství, že tyto válečné letouny jsou připraveny splnit svou misi  "Fight Tonight" v Koreji.

Jen o pár hodin později Trump pokáral německou kancléřku Angelu Merkelovou za kritiku "eskalace rétoriky" a prohlásil: "Doufám, že pochopí závažnost toho, co jsem řekl, a to, co jsem řekl, je to, co si myslím."  Vyhrožoval severokorejskému vůdci Kim Jong-unovi a varoval, že pokud vysloví ještě jednu zjevnou hrozbu, "bude toho skutečně litovat."

Vzhledem k nebezpečí, že válka stále více ohrožuje lidstvo, je přirozené přemýšlet nebo alespoň doufat, že se jedná jenom o slovní válku a že bude nějak nalezena cesta od propasti. Je však nutné, aby to odpovídalo realitě.

Porovnejme situaci s kubánskou raketovou krizí z roku 1962 – kdy se svět dostal nejblíže k vypuknutí jaderné války. Tehdejší napjatá a nejistá konfrontace byla nakonec vyřešena a jaderné arzenály se zastavily, protože ani americký, ani ruský vůdce, nechtěli spustit jadernou výměnu. Totéž nelze říci dnes. Přinejmenším jedna strana – Trumpova administrativa - je iniciátorem a je připravená obořit se na druhou stranu s "ohněm a zuřivostí, jakou svět nikdy neviděl". Navíc, ať už úmyslně nebo ne, Trump bezohledně pobízí Severní Koreu k zoufalé vojenské aktivitě. Trump neřekl absolutně nic, aby ujistil vedoucího severokorejského vůdce Kima, že USA chtějí vyjednat dohodu nebo něco jiného, než je úplná a servilní kapitulace. A vzhledem k tomu, že vyhlídka na konflikt je stále nevyhnutelnější, vojenská logika stále více přebírá roli. Pokud je režim Pchjongjangu přesvědčen, že hrozí obrovský útok USA, mohl by rozhodnout o zahájení vlastního preventivního útoku dříve, než bude úplně zničena jeho schopnost odvety.

 

Ve své bezohlednosti pokračuje vláda Trumpa s lhostejností a bez ohledu na to, co by bylo rozpoutáno válkou proti Severní Koreji. Na rozdíl od korejské války v letech 1950-53, která stála miliony životů na obou stranách severojižní hranice, nový konflikt by pravděpodobně nebyl omezen na Korejský poloostrov. Hrozba jaderné války není pouze produktem fašistického blázna v Bílém domě, ale vyvstává z obrovského geopolitického napětí, které je poháněno hlubokou ekonomickou krizí amerického a globálního kapitalismu. Trump má podporu silných částí vojenských a politických elit ve Washingtonu, které naléhají, aby Spojené státy v případě potřeby šly do války s Čínou, považovanou za hlavní překážku americké globální dominance.

 

Současná krize je výsledkem politického klimatu, který připravuje čtvrtstoletí neustálých válek amerického imperialismu na Středním východě, v severní Africe a ve Střední Asii, protože Washington se snaží využít své vojenské síly k překonání historického ekonomického úpadku. Násilí se stalo virtuálním článkem víry amerických vládních kruhů, že všechny jejich problémy na mezinárodní scéně lze vyřešit prostřednictvím vojenských akcí. Zem byla připravena na boj proti Severní Koreji Obamovou administrativou, která jako součást svého "přesunu zájmu na Asii", vytvořila proti Číně obrovskou vojenskou infrastrukturu po celé indo-tichomořské oblasti. Americká armáda nyní umístila nejmodernější zbraně v Asii, spolu s 60 procenty svých vzdušných a námořních sil a prosadila nové vojenské dohody v celém regionu. Pentagon může okamžitě povolat více než 28.000 příslušníků leteckých sil, námořních a speciálních operací se sídlem v Jižní Koreji, stejně jako mnoho dalších sil ze svých základen v Japonsku a Guamu. Navíc v případě války se Severní Koreou by Spojené státy převzaly operační kontrolu nad jihokorejskou armádou s jejími 625.000 příslušníky a 3.100.000 záložníky.

 

Jakákoli válka na Korejském poloostrově představuje velké nebezpečí nejen pro Čínu, ale i pro Rusko, protože obě země sdílejí hranice se Severní Koreou. Zločinecká nezodpovědnost Trumpovy administrativy je zdůrazněna faktem, že je připravena zahájit válku v místě, které  bylo v minulém století nebezpečným zápalným bodem. Nelze předpokládat, že Čína nebo Rusko budou nečinně sedět, zatímco USA zahájí požár na jejich dvorku, který hrubě podkopá jejich bezpečnost. Poté, co právě hlasovali v Radě bezpečnosti OSN o nových sankcích vůči Severní Koreji, mohou Peking a Moskva vývoj v tomto týdnu považovat za Trumpovu  zradu. Čína zasáhla do první korejské války, když se americké jednotky přiblížily k jejím hranicím, a takto by to mohla udělat znovu. Úvodník v čínském státním deníku Global Times, který odráží silové složky čínského režimu, trvá na tom, že Peking by musel "tvrdě reagovat" na obranu svých zájmů. I když uvádí, že Čína zůstane neutrální, pokud by Severní Korea udeřila jako první: "Pokud Spojené státy a Jižní Korea udeří a pokusí se svrhnout severokorejský režim ... Čína jim v tom zabrání."

Nemůže být vyloučeno, že bude navržena cesta k potlačení aktuální krize na Korejském poloostrově, přinejmenším dočasně. Nicméně Rubicon byl překročen. Spojené státy objasnily, že již nejsou omezeny předchozími dohodami o použítí jaderných zbraní a že jsou ochotné vést jadernou válku - v tomto případě proti slabšímu a hůře vyzbrojenému nepříteli. Po celém světě budou soupeři i spojenci nuceni změnit své strategické a vojenské plánování tak, aby zajistili, že budou moci hájit své životně důležité zájmy.

 

Největším nebezpečím v této situaci je nedostatek politického porozumění a přípravy ze strany pracujících v USA, Asii i mezinárodně, na krizi, které nyní čelí lidstvo. Zatímco obrovské hrozby přicházející od „Trumpovy“ administrativy vyvolaly velké obavy, strach a nepřátelství, pracující postrádají vlastní politickou strategii a stranu schopnou ukončit nebezpečí války. Nyní je třeba vybudování mezinárodního protiválečného hnutí pracujících, založeného na socialistických principech a Mezinárodním výboru Čtvrté internacionály, s oddíly schopnými vést masové strany pracujících.

 

http://www.globalresearch.ca/the-world-on-the-brink-the-danger-of-nuclear-war-looms/5603801

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf