Sobotka hájil Hermanovy námluvy s landsmanšaftem
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hájil před poslanci květnovou účast ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) na sudetoněmeckém sjezdu. Reagoval na kritickou písemnou interpelaci předsedy ÚV KSČM, místopředsedy sněmovny Vojtěcha Filipa.
Ve stejné věci interpeloval Sobotku místopředseda kulturního výboru sněmovny Miroslav Grebeníček (KSČM). Oba poslanci čekali na projednání své písemné interpelace od začátku prázdnin. Nesouhlasili totiž s původní premiérovou odpovědí.
Sobotka uvedl, že Herman jel do Norimberka s jeho souhlasem. » Můj souhlas byl dán, protože jsem chtěl podpořit pozitivní trendy, které dnes představuje vedení této organizace ve vztahu k ČR,« sdělil premiér. Ocenil nynější vývoj v Sudetoněmeckém krajanském sdružení, jehož vedení se, byť zatím neúspěšně, snaží změnit stanovy tak, aby z nich byl vyškrtnut nárok na návrat do vlasti, na náhradu za zabrání majetku nebo na odškodnění. »Návštěva pana ministra Hermana byla oceněním pozitivního procesu,« řekl Sobotka. »Jestliže má vláda hledat partnery v občanských spolcích, není to směr, kterým bychom se měli ubírat, nepředpokládám, že si někdo z nás myslí, že partnerem pro člena vlády je nějaký občanský spolek,« uvedl Filip. Sobotkovi vyčítal, že mu neodpověděl na dotaz, zda Hermanovou návštěvou nebyla porušena suverenita vlády. Upozornil, že nově navrhované stanovy Sudetoněmeckého landsmanšaftu soud neschválil, stále platí ty původní.
»Britský historik Martin Brown, který přednášel dějiny na americké mezinárodní univerzitě v Londýně a dlouhodobě se zabýval poválečnými přesuny Němců, již v roce 2004 prohlásil, že roli při formování názorů na odsun hraje i to, jak situaci interpretují komunisté. Důrazně pak varoval před závěrem, že cokoli komunisté říkají, je špatné. Podle něj to nemusí nutně vést k vývodu, že opak jejich stanoviska je pravdou. Zmínil i to, že druhou část odsunu prováděla převážně americká armáda, většinou pod dohledem Červeného kříže a často za přítomnosti zahraničního tisku,« uvedl Grebeníček.
Se slušnými Němci nás nikdo smiřovat nemusí
Jiří Valenta (KSČM) reagoval na tvrzení premiéra ohledně jeho interpretace sudetoněmeckého pohraničí před začátkem druhé světové války. »Samozřejmě ne každý ze sudetských Němců inklinoval k nacismu, ale bylo jich opravdu obrovské množství. A tvrdit, že tam bylo velké množství antifašistů, je víceméně historická lež,« prohlásil. Leo Luzar (KSČM) řekl, že ministr vlády ČR oficiálně poprvé ve své funkci povznesl šiky Sudetoněmeckého landsmanšaftu svou přítomností a vnesl do nich novou víru v jejich cíl, v jejich boj, který deklarovaly už v minulosti. »Sdružení má neustále majetkové nároky vůči ČR,« dodal.
Diskuse ve sněmovně se rozvinula do široka, hovořilo se o událostech roku 1938, kdy hitlerovské Německo obsadilo české pohraničí, i o poválečné situaci. Grebeníček zdůraznil, že označovat poválečný odsun Němců jen za vyhnání je chybné. »Se slušnými Němci nás nikdo smiřovat nemusí,« poznamenal. Sobotka poukázal na to, že z pohraničí v roce 1938 neutíkali jen čeští občané, ale i němečtí antifašisté - křesťanští demokraté, sociální demokraté i komunisté. Nelze podle něj uplatňovat princip kolektivní viny.
Že se nestydíte, pane ministře!
»Volám po smíření bez zapomínání,« řekl Herman. V květnu v Norimberku připomněl nacistické zločiny i odsun sudetských Němců, nad událostmi vyjádřil lítost. Ve čtvrtek také
sdělil, že 12. prosince dostane v Německu cenu za česko-německé smíření. »Že se nestydíte! Vy skutečně jezdíte do Německa poklonkovat sudeťákům, kteří žádají majetek, kteří nazývají Beneše zločincem. A vy se ještě chlubíte a řeknete tady drze občanům, poslancům, že od nich dostanete medaili, vyznamenání nebo cenu a ještě jste na to hrdý… Měl byste odstoupit,« reagovala Marta Semelová (KSČM).
Podle předsedy klubu TOP 09 a Starostů Františka Laudáta (TOP 09) by se prý měla stydět ona. »Přestaňte hrát války, které už neexistují,« vyzval. Sněmovna nakonec odmítla Filipův požadavek, aby mu Sobotka musel na interpelaci znovu písemně odpovědět. Grebeníčkova interpelace zůstala nedoprojednaná.
(ku, jad)
http://www.halonoviny.cz/articles/view/44581491
Přišlo e-mailem