Sobotka děkuje svým novým spojencům za změnu stanov
Česká republika potřebuje podle jejího předsedy vlády Bohuslava Sobotky sudetské Němce jako spojence a to z důvodu rizik, kterým Evropa čelí. To uvedl Sobotka v rozhovoru pro český deník "Právo". Účast ministra kultury Daniela Hermana na Sudetoněmeckém dni byla důkazem, že se chtějí orientovat na budoucnost." Je úkolem naší generace hledat společný jazyk. Existuje mnoho rizik, kterým Evropa čelí. Potřebujeme spojence, abychom je překonali", uvedl Sobotka.
Podle Sobotky sudetské Němce "v žádném případě rozhodně nelze vnímat jako potomky německých nacistů". Komunistická propaganda pracovala desítky let a vytvořila tento falešný dojem mezi lidmi.
Sociální demokrat uznal, že sudetští Němci udělali několik důležitých vstřícných kroků. Nicméně ignoroval, že jeden z těchto dosud formálně provedených kroků je mezi sudetskými Němci stále sporný: Sudetoněmecký landsmanšaft měl své majetkové nároky odstranit ze stanov, což je "silný signál o jejich úsilí podívat se do budoucnosti", uvedl Sobotka navzdory skutečnosti, že tato změna není platná vzhledem k probíhajícím soudním řízením proti registraci změny. Toto stanovisko však ukazuje, co je pro českou stranu na tomto pozměňovacím návrhu obzvláště důležité.
Sudetští Němci by neměli žádnou naději na změnu v oficiální české historiografii: Vzhledem k tomu Sobotka uvedl v rozhovoru také zřetelně, že lepší vztahy nicméně neznamenají, že by se historie vnímala tak, jak se nestala. Češi byli první, kteří museli uprchnout z příhraničních oblastí. Dále jen že "vyhoštění" Němců bylo výsledkem toho, co se stalo před okupací i po jejím začátku. "Nicméně, divoké vyhnání Němců nikdy nebylo součástí oficiální československé politiky", řekl Sobotka.
Bez autora a značky, Sudetenpost, 6.6. 2016, str. 7
Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf