Snad začíná pomalu svítat

 

Ještě před měsícem byl tón ruských médií ve věci ruskoamerických vztahů téměř ponurý.

Když přijel v dubnu do Moskvy americký ministr zahraničí Rex Tillersson a prohlásil, že »americko-ruské vztahy jsou na nejnižší úrovni za řadu let«, byl citován a parafrázován snad všemi významnějšími médii.

Jenže po měsíci se tón změnil, pro změnu je citován ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který minulý týden navštívil Washington a ocenil své tamější partnery v rozhovorech Tillersona a prezidenta Donalda Trumpa jako »pragmatické politiky, kteří jednají bez ideologické clony na očích«.

Klidové zóny

Politologům neuniklo, že Rusko, Írán a Turecko prosadily v Sýrii klidové zóny, které už začaly platit. Přitom o nich jako první promluvil krátce po svém zvolení do úřadu právě Trump. Rusku se návrh nelíbil, namítalo, že by mohlo dojít k rozdělení Sýrie. Nicméně nyní zóny prosadilo. Lze očekávat, že to bylo po kontaktech s americkou stranou a původní návrh byl dost modifikován. Ale i tak, Rusko se rozhodlo uznat, že USA mají své zájmy, ke kterým je třeba přihlížet. V zónách neútočí letectvo a je tam dostupná humanitární pomoc. Mohou se vytvořit lepší předpoklady pro konečnou porážku Islámského státu. Vojenské zdroje se shodují, že může nastat poměrně rychle, do konce letošního roku, kdy by měli mít Iráčané v rukou Mosul a Kurdové Rakku.

Lze také nabýt dojmu, že mezi Moskvou a Washingtonem probíhají jednání o politickém řešení syrského konfliktu. Na potvrzení si ale bude třeba počkat.

Vzájemné signály

Obě strany vyslaly nenápadné signály. Jako první Moskva, která v předvečer Lavrovovy cesty zveřejnila zprávu, že jí bylo věnováno zasedání bezpečností rady. Rada se schází často, ale zprávy o jejím jednání ani témata zveřejňována nebývají. Jde tedy vlastně o oznámení, že Moskva považovala návštěvu za závažnou a pečlivě se na ní připravovala. Hned se vyrojily dohady, že Lavrov předá Trumpovi poselství prezidenta Vladimíra Putina. To se pak také stalo. Zřejmě bylo přijato, protože Trump označil jednání s Lavrovem za »velmi dobré «.

Po setkání s ruským ministrem vyslal signál Bílý dům. Vzápětí totiž Trump přijal Henryho Kissingera, který se tak stal prvním, s kým prezident Putinovo poselství posuzoval. Přijetí proběhlo »s parádou«, včetně zveřejnění fotografie. To také nebývá obvyklé.

Kissinger je v Rusku dobře znám, několikrát v průběhu let hovořil i s Putinem, už od ledna se spekulovalo, že radí Trumpovi právě ve věcech vztahů s Ruskem. Kissinger v té době navrhoval respektovat ruské sféry vlivu na východní Ukrajině, v Bělorusku, Gruzii, Kazachstánu a také v Turecku. Dokonce se stavěl za »tiché uznání« Krymu jako součásti Ruska.

Kolem jednání s Lavrovem nakonec proběhla i mediální přestřelka. Byl u něho také ruský velvyslanec v USA Sergej Kisljak a foto se dostalo na veřejnost údajně proti přání Bílého domu. Kisljaka považují američtí demokraté za »arcilotra«, takže se hned snažili vyvolat zlobnou kampaň. Trump se ji pokusil vyřešit s jistou elegancí. Nechal do Bílého domu nečekaně pozvat ukrajinského ministra zahraničí Pavla Klymkyna, který pobýval ve Washingtonu. Ani mu nenabídl židli, jen dal pořídit fotografii, na níž Klymkyn stojí a Trump se rozvaluje v křesle. Setkání prý trvalo šest minut. Pak umístil na Twitter vedle sebe fota s Lavrorem a Klymkynem, pod snímky umístil nápis: Pojďme dělat mír! Demokraté ostrouhali.

Kontrakty se množí

Rusko-americké kontakty se množí. V dubnu návštěva Tillersona v Moskvě, počátkem května telefonický rozhovor obou prezidentů, v minulém týdnu návštěva Lavrova ve Washingtonu. Je domluvena i schůzka prezidentů na okraj summitu G20 v červenci v Hamburku. Probíhají také už téměř pravidelné konzultace náčelníků generálních štábů obou armád ohledně vojenské situace v Sýrii. Ruská média doufají, že snad konečně začíná svítat. Ale stále převládá opatrnost, politici upozorňují, že cesta k řešení složitých problémů, které se ve vztazích Ruska a USA nakupily, nebude jednoduchá ani krátká.

(jo) , Haló noviny, 16.5.2017, str. 8