Rusové si otevřeli raketovou střelnici.
Iskandery i Panciry spolehlivě ničily reálné cíle
Napsal/přeložil: Geo
22. prosinec 2017
Řeč je nikoliv o pláních ruské Astrachaně, ale o syrském válčišti. Ruští vojáci zde v reálných bojových podmínkách otestovali nejnovější střely s plochou dráhou letu, balistické operačně taktické rakety i systémy protivzdušné obrany.
První bojové použití komplexu Iskander-M potvrdil v pátek 22. prosince ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Naváděné balistické operačně taktické rakety mířily na nespecifikované „důležité cíle“ a podle dostupných informací bylo jejich použití plně úspěšné.
„Proti nejdůležitějším objektům ozbrojenců byly použity vysoce přesné rakety Kalibr, Ch-101, Iskander, Točka-U, Ch-55 a další,“ řekl Šojgu.
Iskander-M je mobilní raketový systém s dosahem 500 km. Taktická řízená raketa 9M723K1 (v kódu NATO SS-26 Stone) má délku 7,3 m, průměr 0,92 m a hmotnost 3800 kg a je vybavena bojovou hlavicí o hmotnosti 700 nebo 480 kg. Cíl zasahuje s maximální kruhovou odchylkou 5 až 7 metrů.
Mimořádný úspěch Panciru
Doslova mimořádný úspěch v Sýrii zaznamenal krátkodosahový mobilní protivzdušný komplex Pancir-S1, chránící ruské vojenské instalace. Zatímco se média hlavního proudu „rozplývají“ nad schopnostmi izraelského systému Iron Dome, ruský Pancir v Sýrii už měsíce doslova „dře“ bez větší publicity.
Po dílčích informacích, které Eurasia24.cz zveřejnila letos v srpnu, nyní ruské ministerstvo obrany publikovalo kompletní statistiku: Panciry v Sýrii zničily třiapadesát vypálených raketometných střel a „sundaly z nebe“ šestnáct bezpilotních letadel.
Jak konstatoval Sergej Šojgu, „komplexy S-400 a Pancir-S1 společně se stíhacími letouny zabezpečily plnou nadvládu Vzdušných a kosmických sil v syrském vzdušném prostoru.“ Nebyl podle něj „dopuštěn jediný fakt narušení zón bezpečnosti ruských základen Tartús a Hmímím.“
Komplex Pancir-S1 je kombinovaný mobilní systém s mimořádně krátkým reakčním časem a schopností zjistit, sledovat a zničit i malorozměrné rychle letící cíle. Zatímco řízená palba z dvojice 30mm rychlopalných kanonů s kadencí okolo 4000 ran za minutu dokáže zneškodnit cíl na vzdálenost až čtyři kilometry, řízené střely mají dosah až dvacet kilometrů.
Geo, Eurasia24.cz
Foto: Mi.ru