Rusko vítězí nad terorismem… zatímco Amerika velebí obludárium
Finian Cunnigham
8.8.2016
Na západních médiích bylo tento víkend kuriózní to, jak málo pozornosti věnovala závažnému vítězství, které se právě rozvíjí v Sýrii. Syrská arabská armáda a ruské ozbrojené síly jsou jen krůček od uzavření závěrečné kapitoly této pět let trvající války - a západní média o tom, jak se zdá, nechtějí vědět.
Vskutku, mnohem více mediální pozornosti se dostává nominaci Hillary Clintonové na pozici kandidátky na prezidenta USA za Demokraty. Zatímco Clintonová na sjezdu své strany vykládala, jak na Středním Východě zatočí s islámskými teroristy, věnovala se přesně tomuto úkolu syrská armáda a její ruští spojenci.
Severosyrské Aleppo – které bylo největším městem této země před vypuknutím války v roce 2011 – stojí těsně před opětovným dobytím syrskou armádou, podporovanou ruskými vzdušnými silami. Na místě vznikly humanitární koridory, které umožňují civilistům a kapitulujícím bojovníkům uniknout, než dojde k finálním útokům na protivládní milice, ukryté na východě města.
Radikálové jsou směsice ilegálně ozbrojených skupin, včetně zákonem zakázaných brigád spřízněných s Al-Káidou. Západní vlády a média se baví cynickými slovními hříčkami, kdy některé bojovníky označují jako „umírněné“ a jiné jako „rebely“.
Například v jedné zprávě CNN se uvádí: „Syrské a ruské síly se chystají otevřít humanitární koridory, jimiž budou lidé moci prchat z obklíčeného města Aleppo. Tak to řekli představitelé obou zemí ve čtvrtek, den poté, co syrská armáda oznámila, že obklíčila město a odřízla rebelům (sic) zásobovací trasy.“
Povšimněte si, jak vytáhli to pěkně znějící slůvko „rebel“, které tu má přikrášlit skutečnost, že město obsadili extremisté, kteří považují za vhodné řezat hlavy svých obětí včetně desetiletých chlapců.
To, čeho syrské a ruské síly zanedlouho dosáhnou dobytím Aleppa, je historické vítězství jako vyšité. Nejde jen o tu symboliku znovuzískání druhého největšího města Sýrie, které má podobný strategický význam jako vládou kontrolovaný Damašek. Vzhledem ke své blízkosti k hranici s Tureckem bylo totiž Aleppo baštou ilegálního proudění zbraní a žoldáků, které živilo celý syrský konflikt.
Spojené státy a jejich britští a francouzští spojenci z NATO spolupracovali se svými partnery v regionu – se Saúdskou Arábií, Katarem a Tureckem – na využívání Aleppa jako základny pro realizaci svého utajovaného, špinavého cíle změnit syrský režim a svrhnout prezidenta Bašára al-Asada.
Žoldáky, vyznávající kult smrti, získalo toto spiknutí cizích mocností z celého světa; přišli z cirka stovky zemí včetně západních a arabských států a rovněž z ruského Kavkazu.
Aleppo v mnoha směrech představuje poslední útočiště sil, které usilují o změnu režimu. Až Aleppo v nadcházejících týdnech konečně padne, bude to znamenat konec mučivého syrského konfliktu, jejž Sýrii vnutily USA a jejich spojenci za účelem změny režimu pod zástěrkou „prodemokratického“ povstání.
Jaká to obžaloba zločinů Washingtonu a jeho kumpánů z řad „lotrovských států“ (rogue states)! Během posledních pěti let tu přišlo o život na 400 000 lidí a z poloviny 23milionové populace se stali uprchlíci. I uprchlická krize a související terorismus, jimž teď čelí Evropa, jsou následky této zločinné konspirace cizích mocností, jejímž cílem bylo rozvrátit Sýrii.
Vítězství nad účelovým terorismem namířeným proti Sýrii představuje hold houževnatosti a odvaze syrského lidu, syrské vlády a syrské armády.
A v tomto vítězství hraje impozantní, heroickou roli Rusko. Prezident Asad uznává životně důležitou roli ruské vojenské intervence při záchraně svého národa před osudem, jemuž podlehly jiné země včetně Afghánistánu, Iráku a Libye – ty všechny jsou oběťmi amerických machinací s cílem změnit místní režim.
Když se ruský prezident Vladimir Putin na konci loňského září rozhodl vyslat své ozbrojené síly k záchraně Sýrie, došlo k okamžitému a zásadnímu zvratu.
Pašerácké trasy průmyslového rozsahu, provozované džihádistickémi sítěmi, rozdrtilo ruské letectvo. To džihádistům odřízlo hlavní zdroj finanční podpory, zprostředkovávaný tureckým státem. Tato izolace pak citelně oslabila teroristické centrum v Rakce.
Opětovné získání starověké Palmýry, jež se nachází ve středu Sýrie a je proslulá archeologickým odkazem světové úrovně, bylo dalším významným vítězstvím syrské armády a jejího ruského spojence. Koncert klasické hudby, který mezi románskými troskami, vyrvanými z rukou teroristů, uspořádali ruští umělci, nebyl jen chytrá PR akce. Jasně promluvil o tom, o co jde v celé syrské válce.
O konflikt svrchovaného národa, podpořeného Ruskem, a barbarských zabijáků, zmobilizovaných zahraničními silami.
Bitva, která teď čeká Aleppo, je další a možná i konečná fáze syrského boje proti silám, které se v zemi pokoušejí změnit režim. Rusko a prezident Putin mohou právem být hrdí na své místo v tomto historickém vítězství.
Není divu, že by západní média dění v Sýrii nejraději ignorovala. Léta si vymýšlela celý příval lží a výmyslů – prohlašovala, že „rebelové“ bojují s „tyranským režimem“ za demokracii.
Až se teď syrské a ruské síly vrhnou na zbytky těchto „rebelů“, nebude už pravdu možné popřít. Svět je uvidí takové, jací jsou: jako síť teroristických žoldnéřů, nasazených Spojenými státy a jejich spojenci a stojících tváří v tvář konečné porážce.
A aby se západní média vyhnula tomuto okamžiku otřesné pravdy a své vlastní spoluvině na státem sponzorovaném terorismu, musejí nutně odvrátit pozornost veřejnosti od Sýrie a bitvy o Aleppo.
Uchylují se tedy k nové historce pro rozptýlení – k „báječné“ nominaci Hillary Clintonové jakožto první ženy kandidující na prezidentský úřad USA.
Pro tento nejapný manévr, určený k odvrácení pozornosti vhodným směrem, jsou typické nadšené citace Clintonové na téma, jak povede Ameriku a celý svět v boji proti džihádistickému terorismu.
Je to ta samá Clintonová, která jako ministryně zahraničních věcí USA (ve funkci 2009-2013) zorganizovala rafinovanou válku s cílem změnit syrský režim za použití teroristických žoldáků vedených americkou Ústřední zpravodajskou službou, neboli tu samou válku, které se syrská vláda za pomoci Ruska konečně pokouší učinit přítrž – a spolu s válkou i pohasínajícím, Amerikou financovaným „umírněným“ teroristickým skupinám. Washington, a Clintonová zvlášť, může sice rozdmýchávat války, ale zjevně je to Rusko, které je umí zastavit.
Kupodivu se však člověk, když poslouchá Clintonovou, jak verbálně oblažuje své příznivce na sjezdu Demokratické strany, nemůže ubránit posvátnému úžasu nad tou astronomickou kognitivní disonancí. Válečná štváčka, která si hraje na šampionku světového míru, zákona a pořádku?
Tento dech beroucí, absurdní podvod je umožněn jedinou věcí, a to způsobem, jímž západní média mění příběhy, zkreslují perspektivy a mažou fakta.
Je však nespornou skutečností, že Rusko a Sýrie vítězí v historické válce s teroristickou agresí podporovanou Západem. Aleppo je jasná výzva k tomuto vítězství.
Západní média se s tím nedokážou vyrovnat. Místo toho cítí povinnost zaměřit se na jiný objekt. A ke komu se to obracejí pro pomoc? Věřte, nevěřte – k jedné z hlavních architektek zločinné syrské války Hillary Clintonové a k jejím slibům, že bude bránit Ameriku před Ruskem a terorismem.
Američtí politici a mediální klam – to je tedy obludárium.
Russia Defeats Terrorism… While America Hails a Freak Show vyšel 1. srpna 2016 na ICH. Překlad v ceně 446 Kč Zvědavec.