Ruská společnost přešla na novou úroveň vyspělosti

 18. července 2017, Irina Alksnisová,  Foto: Aleksej Pavlišak / TASS

 

VCIOM zaznamenal kardinální zlepšení společenské nálady Rusů ve srovnání s předchozím rokem. Ruská společnost, na jedné straně, vykazuje hodně obav, a nečeká dobrou budoucnost, ale zároveň se cítí šťastná a spokojená se svým životem. To není „sociální schizofrenie“, ale spíše důkaz úspěšného ruského přizpůsobení se novému světu.

Čerstvé sociologické průzkumy přesvědčivě potvrzují pozitivní trendy v postojích ruské společnosti a jeho hodnocení situace v zemi. Nicméně se zdá, že za kladným vývojem se skrývá něco podstatně významnějšího.

„Ruská společnost musela vydržet těžké časy nejen vážné ekonomická krize, ale také adaptace ke kvalitativně novému světu, v němž nyní zem žije.“

VCIOM  zveřejnila výsledky dalšího průzkumu společenských nálad Rusů. Nejdůležitějším ukazatelem bylo dramatické zlepšení oproti výsledkům předchozích let.

Kladné ocenění osobního života v červnu 2017 bylo 59 bodů (zřejmě 59% odpovědí – pozn. překl.) proti 38 bodům v roce 2016 a 46 bodům v roce 2015, a kladný index posouzení situace v zemi byl v červnu 2017 34 bodů, proti 31 bodům v roce 2016 a 18 bodům v roce 2015.

V zásadě platí, že je to plně v souladu s trendy v domácí ekonomice, kde údaje ukazují trvalý růst a zotavení z krize posledních let. Lidé na základě vlastních zkušeností cítí zlepšení, a to tudíž ovlivňuje jejich hodnocení.

Zároveň, když se podíváte pozorně, je situace mnohem složitější.

Například, stejný průzkum ukázal, že index sociálních očekávání (tj odpověď na otázku: „Myslíte, že jsme v nejtěžším období, nebo je za námi, či ještě před námi?“) v červnu 2017 činil 39 bodů (v nejtěžším období – pozn. překl.). Činil 48 bodů v roce 2016 a 42 bodů v roce 2015. Tedy se od nich dramaticky neliší. Ruská společnost je velmi pesimistická vzhledem k budoucnosti, očekává špatný vývoj.

A den před 17. červencem týž VCIOM  publikoval  výsledky obav ruské společnosti, a to také ukázalo nepříznivá očekávání ve všech směrech: od růstu cen, po mezinárodní konflikty.

Přitom vše korunoval „salát“, souhrnný  „index štěstí“, který se podle VCIOM nachází  na historických maximech . Extrémně  nízké procento těch, kteří chtějí opustit zemi je také docela odhalující.

Taková zvláštní, v mnoha ohledech zdánlivě rozporuplná kombinace mentality ruské společnosti, potřebuje vysvětlení.

Zdá se, že odpověď lze nalézt v podstatě tohoto historického období.

Počínaje rokem 2014 a v příštích pár letech ruská společnost zažívala masivní reorganizaci v klíčových oblastech - od ekonomiky po zahraniční politiku. Návrat Krymu, konfrontace se Západem, výrazný pokles životní úrovně v důsledku silné hospodářské krize, návrat otevřeně velmocenských ambicí do hospodářství a veřejného povědomí, opuštění nejoblíbenějších turistických destinací (Turecka a Egypta), krize na Ukrajině a válka v Sýrii, zmizení obvyklého oblíbeného zboží (v důsledku sankcí a kontrasankcí) a mnoho dalšího.

Ve skutečnosti v těchto dvou letech svět, v němž ruská společnost žila již téměř patnáct let, prostě přestal existovat. A s ohledem na rozsah události se to samo o sobě stalo velkým stressem pro společenské vědomí. Samozřejmě, nejdůležitějším „anestetikem“ byla euforie z „ruského jara“ a historické ruské odvahy, která se probudí když dochází k agresi proti Rusku. Nicméně ruská společnost měla nejen vydržet těžké časy, nejen překonat vážnou ekonomickou krizi, ale také se přizpůsobit kvalitativně novému světu, ve kterém zem nyní žije.

Podíváme-li se na výsledky výše uvedených průzkumů z tohoto úhlu pohledu, vysvětlení jejich zvláštností a zdánlivých protikladů leží na povrchu.

Ruská společnost se přizpůsobila novým podmínkám života a novému světu. To se shoduje s pozitivní dynamikou v ekonomice, ale není omezeno pouze na to.

Na jedné straně je ruská společnost velmi pesimistická k „Novému krásnému světu“, čeká konflikty, katastrofy, války a dalších negativní jevy. A to se týká nejen Ruska, ale i zbytku světa (což je důvod, proč klesl podíl populace hledající emigraci (v zahraničí zůstává tento podíl stejný)).

Na druhou stranu, populace země v průběhu sociálně-ekonomických a politických otřesů  určila své hlavní priority (rodinu, zdraví), zároveň se naučila oceňovat i malé zlepšení svého života a radovat se z maličkostí.

Nastavení společenského vědomí na - „Žijeme v nejistém světě s pochmurnou budoucností, ale to nám nebrání žít a užít si to, co máme“ zcela zapadá do sociologických rozborů, které popisují současný stav nálady v Rusku.

Ironií je, že při stoletém výročí ruských revolucí se zdá, že ruská společnost dosáhla nové úrovně vnitřní stability a směřuje k evolučnímu rozvoji.

  

https://vz.ru/society/2017/7/18/879111.html

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf