Posselt osobně informoval

Místní skupina SL Naila/Horní Franky

Studijní text

 

Po březnových svátcích se konala při dopoledním občerstvení v hornofrancké místní skupině „sudetoněmeckého“ landsmanšaftu (SL) politická instruktáž. Zúčastnil se na ní předseda Adolf Markus, mluvčí SL Bernd Posselt, starosta a zástupce zemského rady  Frank Stumpf, pastor Andreas Seliger, okresní předsedkyně Margaretha Michel, z krajské skupiny předsedů spolků Adalbert Schiller, Jochen Ulshöfer a Ernst Heil, z krajské organizace z Kulmbachu, vedené prozatímně Markusem, předseda Leopold Wala a jeho zástupkyně Helga Kudlich.

 

Nejdůležitějším tématem byl uplynulý rok a diskuse o nedávno 72% znovu schváleném pozměňovacím návrhu stanov SL. Shromáždění „sudetských“ Němců přeformulovalo cíl ve stanovách a žádnou změnu účelu, a je to v souladu se zákonem, informoval Posselt. Konstatoval, že nejednoznačná formulace z padesátých let jako "prosadit znovuzískání vlasti"  a "navrácení majetku nebo jeho rovnocennou náhradu" se zrušuje, protože to znělo jako územní nárok na současnou českou vládu a často vedlo ke zmatku.

S přihlédnutím k realitě 21. století a rostoucímu problému uprchlíků, činí SL kroky prosazující základní lidská práva, právo na vlast, na lásku k vlasti, na kulturní dědictví a na dokumentaci historické pravdy. Základní program SL navíc usiluje o přímé sudetoněmecko-české rozhovory o bezpráví všech Benešových dekretů, jejichž zrušení musí být deklarováno. Tak Posselt vyjádřil respekt členům z generace zkušeností, který je zachován v boji o změnu stanov.

Při odpovídání na dotazy, v diskusi o potřebných českých krocích, Posselt poukázal na prvního českého prezidenta  Václava Havla, který má postoj k vyhnání „sudetských“ Němců jako k aktu pomsty a chápe nespravedlnost principu kolektivní viny. Po dlouhé přestávce neproduktivního klidového stavu vstupuje do „sudetoněmecko“-českých vztahů v posledních letech, a to prostřednictvím rozhovorů a diplomacie, stále více a více pohybu. Posselt upozornil na řadu kontaktů mezi bavorskými a českými vládními úředníky za účasti „sudetských“ Němců, v poslední době za vlády Horsta Seehofera a Bohuslava Sobotky. Uvedl takové příklady, jako kancelář SL, která začala v centru Prahy působit dvanáct let předtím, než bylo před dvěma lety vytvořeno bavorské zastoupení. Práce kanceláře SL se projevila v tlaku očitých svědků v českých médiích, filmech, divadelních představeních, proti zločinům vyhnání, mnoha gestech a vzpomínkách na české straně, stránkách o obětech masakrů a vyhánění jako v Brně, Ústí nad Labem, Praze a Postoloprtech. Posselt, který byl v posledních 20 let europoslancem a nyní je poradcem pro vztahy mezi Štrasburkem a střední a východní Evropou, vidí v dobrém německo-českém sousedství velkou šanci proti rozkladu EU.

Frank Stumpf přišel s aktuálností sebeurčení. Historie ukázala, že oprávněnost jejího vymáhání by nakonec nikdy nevyhrála. A Margaretha Michel vyjádřila požadavek na Čechy, aby si vzpomněli na svou vinu, jako to udělali Němci. Adolf Markus vidí rostoucí ochotu k výměně informací u českých sousedů, po desetiletích historického zkreslování, ale také ochotu „sudetoněmeckých“ vyhnanců působit jako most mezi Západem a Východem.

 

Sudetendeutsche Zeitung, 15.4. 2016, str. 10, bez autora a značky

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf