Německu hrozí nebezpečí

Odcházející německý prezident promluvil

 

Vytvořeno 19. 1. 2017 14:33

      

Odcházející německý spolkový prezident Joachim Gauck využil svého posledního většího proslovu, aby proklel vzrůstající populismus v Evropě a v USA, a tvrdil, že německá demokracie je v ohrožení.

 

Tento 77letý německý prezident, který nebude usilovat o další zvolení, řekl, že má strach z vnitřní bezpečnostní situace a z nových mezinárodních tlaků na Německo. „Liberální demokracie a politický a normativní projekt Západu jsou obětí útoku,“ řekl, jak hlásí Die Welt.

 

Podle Gaucka jsou pro Německo hlavní hrozby vnější, jako konflikt na Ukrajině a akce ruského prezidenta Vladimira Putina, i „nebezpečí“ vycházející ze zvolení Donalda Trumpa v USA a z jeho pohledů na NATO a z globální hrozby islamistického terorismu, který v roce 2016 Německo několikrát zasáhl.

 

„Je třeba, abychom udělali více ke stabilizaci Evropské unie a při obraně před vnitřními i vnějšími pokusy ji rozdělit,“ řekl.

 

Odcházející prezident mluvil o evropské potřebě „efektivního zabezpečení vnějších evropských hranic,“ a řekl, že „bez regulované evropské imigrační politiky“ dojde k dalším budoucím migračním krizím.

 

Loni byl prezident Gauck při návštěvě spolkové země Sasko ve Východním Německu okřikován a označován za „zrádce“, když protestující označovali jeho nečinnost při migrační krizi za „politickou ubohost“.

 

Ve vzestupu populistických hnutí v Evropě, zvláště proti masové migraci zaměřené Alternativy pro Německo (AfD), se podle Gaucka odráží rostoucí polarizace společnosti. „Zástupci demokracie by měli reprezentovat tolik občanů, kolik je jen možné,“ řekl, dodal ale, že „předsudkům“ by se neměla přisuzovat taková gloriola jako úctyhodným záležitostem.

 

Hájil imigraci a migranty v Německu tvrzením, že „na původu nezáleží, ale na přístupu ano.“ Rovněž poznamenal, že diskuse o islamismu a radikální islámské netoleranci k ostatním by sice neměl být skryta, ale na veřejnosti by se o ní mělo mluvit tak, aby to byl islám, co se adaptuje s německými hodnotami sekularismu a demokracie.

 

V prosinci prezident narazil, když mu muslimská dívka odmítla potřást rukou během jeho návštěvě školy, o které se mluvilo jako takové, která pomáhá integrovat migranty do německé společnosti.

 

Tento 77 letý prezident řekl, že by sice rád sloužil ještě jedno funkční období, ale kvůli svému věku se rozhodl odstoupit. Jeho pravděpodobným nástupcem bude současný ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který je v Německu jedním z nejpopulárnějších politiků a který v minulosti nazval zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa „kazatelem nenávisti“.

AC24.cz

Zdroj: breitbart.com