Koschyk v Jablonci a Liberci

 

Pověřenec spolkové vlády pro otázky navrátilců a menšin navštívil Němce zůstavší ve vlasti

Studijní text

 

Pověřenec spolkové vlády pro záležitosti navrátilců a národnostních menšin, Hartmut Koschyk MP, navštívil v květnu Rýnovice a Liberec.

 

Rýnovice, nyní začleněné do Jablonce, v bývalém kraji Jablonec, byly na programu pro  Dům česko-německého porozumění. Činnost tohoto zavedeného zařízení podporují Sudetoněmecká nadace, město Jablonec nad Nisou, německé velvyslanectví v Praze a zejména členové občanských iniciativ. Stavba z druhé poloviny 17. století patří k nejstarším v této oblasti. Byla zachráněna před demolicí díky sudetskému Němci Franzi Riegerovi, který se narodil v Lukášovicích u Rýnovic. Osm let agitoval u politiků za dotaci více než tří milionů korun na rekonstrukci budovy ze soukromých fondů a od veřejných institucí v Německu.

Dům byl slavnostně otevřen v roce 1998. Od té doby je budova sídlem neziskové společnosti "Dům česko-německého porozumění", která podporuje rozvoj česko-německých vztahů a v tomto rámci se používá pro kulturní, společenské a vzdělávací účely. Dům pořádá  každým rokem šest až osm výstav na 120 metrech čtverečních galerie. V klubové místnosti se konají kurzy němčiny pro děti, začátečníky i pokročilé, také audiovizuální přednášky, setkání a symposia německých a českých novinářů. Petra Laurinová, ředitelka centra setkávání a autorka píšící pro Sudetendeutsche Zeitung informovala Koschyka o celkové činnosti domu. Při prohlídce udělala na Koschyka dojem zejména výstava německých a českých žáků "Rýnovice opět v Jablonci?" .

V roce 1904 obdržel rodák z Čech, sochař Franz Metzner, který se proslavil svou prácí na monumentu bitvy národů v Lipsku, zakázku města Vídně na vytvoření kašny Nibelungů. Roku 1924 plastiku koupilo město Jablonec. O sedm let později byla "Rüdigerova fontána" před kostelem nejsvětějšího srdce Ježíšova. Po druhé světové válce byla kašna Nibelungů odstraněna a umístěna do parku v Praze. Na základě iniciativy občanů Kaufbeuren-Neugablonz v Allgäu tam byla kašna v roce 1970 postavena. Neugablonz je na ruinách muničního skladu a je obcí komunity vyhnanců, která nese jméno bývalého německého města.

Od roku 1954 se obyvatelé Neugablonz snažili přivézt starou dominantu svého města do "nového domova." Většina představitelů dnešního českého Jablonce je pro reinstalaci kopie Rüdigerova pomníku před kostelem nejsvětějšího srdce Ježíšova. Iniciativa za zachování památníku přišla od několika odborníků z města Jablonec, mezi nimiž jsou architekti, sochaři a historikové.

V domě česko-německého porozumění vedl spolkový zmocněnec Koschyk také jednání se zástupci obou sdružení německé menšiny v České republice. Kulturního sdružení občanů německé národnosti, kterému předsedá Irena Nováková a Zemského shromáždění Němců v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, kterému předsedá Martin Dzingel. Jednání se rovněž zúčastnili Grit Radeske ze Spolkového ministerstva vnitra a Thomas Moták, kulturní atašé na německém velvyslanectví v Praze. Těžištěm diskuse byla otázka budoucí užší spolupráce mezi těmito dvěma organizacemi a možností - zatím nevyužitých – finanční podpory také od kulturního oddělení spolkového ministerstva vnitra.

Po prohlídce měl Koschyk rozhovor se starostou Jablonce nad Nisou - Petrem Beitlem, který ho informoval o aktuálně vedené diskuzi o výrobě repliky fontány Nibelungů a "vynikající spolupráci" mezi Jabloncem a Kaufbeuren, partnerskými městy od roku 2009. Jsou spojeny sponzorstvím města Kaufbeuren vyhnancům z vlasti, pocházejícím z města a okresu Jablonec. Hartmut Koschyk ocenil v této souvislosti Jizerské muzeum v Neugablonz, věnované historii německého osídlení Jizerských hor a osudu německých vyhnanců z Liberce a někdejších okresů Liberec, Jablonec a Frýdlant.

V Liberci Koschyk navštívil centrum setkávání místní německé menšiny. Je sponzorováno Svazem německých vyhnanců (VdD) krajů Libereckého a Lužicko-severočeského. Až do roku 1999 bylo centrum setkávání v centru Liberce, pak v pronajatém městském domě v městské čtvrti Ruprechtice.

Za stavbu komunitního centra se významně zasadili Oskar Böse, v dubnu zesnulý bývalý generální tajemník Sudetoněmecké rady a ředitel Domu německého východu - Domu Gerharta Hauptmanna v Düsseldorfu a Erwin Scholz, spoluzakladatel Zemského shromáždění Němců v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Oba pocházejí z Liberce.

Vedoucí centra setkávání, Christa Plaszecvic a jednatelka Věra Straková informovaly Koschyka a zakládajícího Erwina Scholze o široké škále činností komunitního centra. To udržuje úzkou spolupráci s obcemi a místními muzei, jakož i s archivy státními i krajskými, se Zemským shromážděním Němců, s Německým velvyslanectvím, Českým ministerstvem kultury a neposlední řadě s různými kluby v České republice, Německu a v dnešním Polsku.

V centru setkávání se také nachází velká zásoba německých knih pro děti, mládež i dospělé. Při Koschykově návštěvě v centru setkávání přednesli žáci německého státního gymnázia F. X. Šaldy v Liberci německou lyrickou poezii, hudební skladby a písně.

Koschyk také na oplátku navštívil německé oddělení gymnasia. Od roku 1990 se škola snaží o vybudování dvojjazyčného česko-německého gymnasia, což vedlo k vytvoření německojazyčného oddělení, ve kterém probíhá výuka také v německém jazyce. Kromě Německé školy v Praze je gymnasium F. X. Šaldy v Liberci jedinou další školou v České republice, kterou je možné absolvovat vedle češtiny také v němčině. Také dnešní město Liberec, kde se zachovalo německé historické a kulturní dědictví, může nabídnout členům německé menšiny dobré zázemí, ale také udržovat těsný kontakt s bývalými obyvateli, řekl.

Vedení školy informovalo spolkového zmocněnce, že ​​trend navštěvování německého oddělení gymnasia zůstává vysoký, a že po získání maturity mnoho studentů studuje v Německu. Vytvoření německého oddělení, ale také výstavbu centra setkávání, silně podporovala nadace Hermanna Niermanna se sídlem v Dusseldorfu.

Před ukončením své návštěvy Liberce měl Koschyk schůzku s primátorem Tiborem Batthyanym, který má německo-maďarský původ, v historické radnici. Batthyany vysvětlil, že pro něj má úzká spolupráce s Německem, a zejména partnerským městem Augsburg, prvořadý význam.

Město Augsburg se v roce 1955 stalo patronátním městem pro vysídlené osoby z města a okresu Liberec. Po odstranění železné opony na počátku devadesátých let došlo k výměnným kontaktům sudetoněmeckých vlasteneckých kroužků s bývalým domovem v různých oblastech. Podpis oficiální dohody o partnerství se konal dne 1. května 2001 v Liberci. Za toto partnerství se také zasadil liberečan Oskar Böse.

Batthyány dále uvedl, že slavný spisovatel Otfried Preußler původem z Liberce, je nyní čestným občanem města. V Berlíně také žije rodák z Liberce, německý malíř, grafik a sochař, Markus Lüpertz. Je jedním z nejznámějších současných umělců v Německu a přijme čestné občanství svého rodného města v nejbližší době.

Na závěr své návštěvy Hartmut Koschyk uvedl, že na něj zapůsobila zařízení i aktivity německé menšiny v obou regionech, jakož i otevřenost obou starostů v Jablonci a Liberci, pokud jde o plnou spolupráci s Německem. Také ocenil roli sudetoněmeckých vlasteneckých kroužků Jablonce a Liberce v Německu, která byla rozhodující pro to, že vzniklo sponzorování živého partnerství od měst Kaufbeurenu a Augsburgu. Také ocenil německou menšinou v obou městech i intenzivní zapojení sudetoněmeckých vlasteneckých kroužků. 

 

DKS, Sudetendeutsche Zeitung, 27.5. 2016, str. 1-2

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf