Komu slouží naše Ne-česká televize?
Patřím ke generaci, která zažila začátky promítání televize u nás, byť jsem v té době byla malá holka. Pamatuji si dětská vysílání každou středu odpoledne a v neděli dopoledne, na která jsem se vždy velmi těšila. Jsem rovněž pamětníkem i vynikající televizní i filmové produkce v 60. letech, kterou ovšem vystřídala tuhá normalizace. Podle toho také vypadala tehdejší televizní produkce.
V té době byl oblíbený jeden vtip: „Jaký je rozdíl mezi prasetem a televizí? No, prase má červenku a televize zelenku!“ V té době byl totiž ředitelem televize soudruh Zelenka. Všichni jsme ale také tehdy věděli, že tento soudruh musí poslouchat své nadřízené, cenzory z ÚV KSČ, StB a jiných orgánů, jinak by nemohl dělat to, co dělá. Takže se nad tím nikdo nepozastavoval.
Já jsem si tuto situaci řešila po svém, v dobách svého mládí jsem neměla televizi, protože mě silně znechucovalo budování komunismu, úspěchy pětiletek a vývoz socialismu do rozvojových zemí ve zpravodajství a bezduché seriály s „charismatickými“ tajemníky KSČ jako hlavními hrdiny. Raději jako člověk ne příliš pohodlný minulému režimu jsem poslouchala, pokud to bylo jen trochu možné, různé „štvavé“ vysílače, které byly ale bohužel velmi často rušeny. Tak to byla minulost!
Jenomže, ouha! V osmdesátých a devadesátých letech jsme televizi měli, v té době se tam dalo vidět mnoho zajímavých pořadů. Ovšem to, co provádí televize v posledních letech, o tom by se ani legendárnímu soudruhu Zelenkovi vůbec nesnilo! Nevyvážené zpravodajství stranící všem nepřátelům naší země, stupidní pořady zahalené do ideologického balastu multikulturalismu, vyzvedávání politiků – zrádců oproti těm, kteří to přeci jenom myslí s naší zemí a s našimi lidmi trochu lépe, bezduché zábavné pořady určené asi divákům IQ tykve, prostě vymývání mozků ve velkém. Vrcholem všeho bylo nedávné vysílání výsledků z pěvecké soutěže Zlatého slavíka, kdy televize výrazně zviditelnila svého mediálního miláčka Radka Bangu, který odešel ze sálu na protest toho, že jeho celkem nikdo nevolil, zato Stříbrného slavíka si odnesl dokonce ve dvou kategoriích mediálně nenáviděný „xenofob“ Tomáš Ortel.
Ovšem Bangovi televize poskytla opravdu medvědí službu, protože to, co se potom rozpoutalo na sociálních sítích, nemá obdoby. Hodně lidí se seznámilo přes internet s produkcí obou jmenovaných zpěváků a nutno říci, že za texty písní prvně jmenovaného protestujícího zpěváka by se nemusel stydět žádný návštěvník restauračního zařízení na úrovni čtvrté cenové skupiny po desátém pivu, kdežto písně „xenofoba“ občas vezmou každého Čecha za srdce, zvláště jeho procítěný song „Zůstaň mým domovem“ nebo „Mešita“. A to nemusí být člověk ani fanouškem tohoto hudebního stylu! Rozhodně stojí za zhlédnutí záznam letošního Ortelova koncertu z řipské poutě na sv. Jiří, kdy tato kapela vystoupila pod rozkvetlými třešněmi pod Řípem a velice nadchla posluchače pro věci češství! A že jich nebylo právě málo! Jenomže to naše televize nedává!
Podle naší Nečeské televize je každý vlastenec xenofob a nacionalista! Při této příležitosti bychom si měli odpovědět na otázku, komu vlastně naše televize slouží. Kdo ji místo funkcionářů KSČ a StB udílí rozkazy a kdo jsou vlastně censoři, kteří nepustí pravdu. Vždyť vrcholem všeho je televizí podporovaná kampaň proti našemu prezidentovi Zemanovi, který byl jen tak mimochodem zvolen občany našeho státu! Těžká odpověď.
Řeším si opět tuto záležitost po svém. Opět nemám televizi. Bohužel však musím platit televizní poplatek, což mě velmi mrzí, jenomže mám samozřejmě elektroměr. Vlastním navíc počítač a internet, takže teoreticky bych mohla nějaké televizní vysílání sledovat. Jenomže to nedělám, protože chci-li se třeba podívat na nějaký film, není dnes problém si ho promítnout třeba na YouTube, kde mohu případné reklamy ihned odstranit, kdežto v televizi, hlavně na soukromých stanicích, je každé promítání filmů dvakrát prodlouženo vkládáním nesmyslných reklam. Chápu, že soukromé televize musí z něčeho žít, takový je svět. Ale já se na to nemusím dívat. Stačí mi, vidím-li ji nějaké televizní vysílání občas u známých nebo přátel, což se stane málokdy. To mi bohatě potvrzuje mé rozhodnutí, že investovat do televize je zbytečné.
Navrhovala bych nejen zrušit televizní poplatky, ale vůbec celou televizi. V době internetu je to zbytečný přepych, protože na internetu vysílá dnes i mnoho televizí, které nabízejí daleko kvalitnější pořady než oficiální televize. Jenom si najít čas, co nejvíc toho zhlédnout!
Mgr. Ludmila Jarošová, Brno