Interview Putina Stoneovi
Ruský prezident Vladimír Putin poskytl americkému filmaři Oliveru Stoneovi rozsáhlé interview, které bude vysílat americká kabelová televize Showtime 12. až 15. června 2017...
Břetislav Olšer – 10.6.2017
Že o tom novinářská "Žumpa" nic nepsala ..... je to smutné kino, ale kdy už pochopí že kdo seje vítr sklízí bouři?
Líbí se Vám článek?
Nikoho asi nepřekvapilo, kromě protiruských vojenských jestřábů. že ruský prezident Vladimír Putin v těchto dnech poskytl americkému filmaři Oliveru Stoneovi rozsáhlé a velmi otevřené interview, které bude vysílat americká kabelová televize Showtime 12. až 15. června 2017.
Stone je držitelem čtyř prestižních filmových Oscarů, jemuž však hrozí zřejmě to, co slavným světovým tvůrcům či hercům; napřed se ocitl na černé listině Ukrajiny francouzský herec Depardieu za to, že přijel ruské občanství, poté potkalo to samé i amerického herce Seagala; Stone má tak namále, je totiž mimo jiné producentem rovněž dokumentárního filmu „Ukrajina v ohni“, kde se otevřeně a bez skrupulí mluví o ukrajinské „revoluci“ Majdan z roku 2014…
Filmař Oliver Stone zastává realistický názor, že Američané nemají celý obrázek ruského prezidenta Putina. Chce to změnit právě svým novým projektem „Rozhovory s Putinem,“ čtyřdílným dokumentem natočeným během dvou let, který zahrnuje několik rozhovorů. V jednom z nich položil Putinovi též velmi citlivou a aktuální otázku o činnosti ruských tajných služeb:
„Myslím si, že pracují dobře a jen v rámci platného zákonodárství", odpověděl Putin. „To za prvé, a za druhé, špehovat své spojence, pokládáte-li je ovšem opravdu za spojence, a ne za vazaly, to je přece neslušné. Podkopává to důvěru a poškozuje v konečném důsledku vlastní národní bezpečnost", dodal prezident.
Možná by si interview mohl přečíst exředitel FBI James Comey, který v americkém Senátu nedávno řekl, že nemá pochybnosti o zasahování Ruska do voleb v USA. Jestli byl pod jeho vlivem prezident Donald Trump, však odmítl veřejně prozradit. Zároveň uvedl, že Trump mu nenařídil přímo, aby zastavil vyšetřování napojení jeho exporadce generála Michaela Flynna na Rusko. „Doufám, že to necháte být,“ měl mu však říct prezident a Comey pochopil, že Trump zjevně podmiňoval jeho setrvání ve funkci loajalitou vůči své osobě.
Oliver Stone se ve svém projektu nevyhývá žádnému ožehavému tématu, v jedné diskusi zmiňuje i četné pokusy o atentát na Putina.
„Trojnásobný prezident, pět pokusů o atentát, jak mi bylo řečeno. Ne tolik, jako u Castra, se kterým jsem dělal rozhovor. Myslím, že u něj to bylo snad 50. Ale já (u vás) slyšel jen o pěti,“ říká Stone.
„Ano, s Castrem jsem o tom mluvil,“ řekl Putin. „A on mi řekl, ‚Víte, proč jsem stále naživu?‘ Zeptal jsem se ho, ‚Proč?‘ ‚Protože jsem se svou ochrankou vždy jednal osobně.‘ Ano, dělám svou práci. A moje ochranka dělá tu svou a jde jim to pořád dobře.“
„Jinými slovy, důvěřujete své ochrance, a ta odvádí dobrou práci,“ řekl Stone.
„Věřím jim,“ odpověděl Putin.
„Protože vždy prvním pokusem atentátníků je dostat se dovnitř prezidentské ochranky,“ řekl Stone.
„Vím to. Víte, co se říká mezi ruskými lidmi? Že ti, co mají viset, se neutopí,“ odpověděl Putin.
„Jaký je váš osud, pane? Víte to? Zeptal se Stone.
„Jen Bůh zná náš osud — váš, i můj,“ odpověděl Putin.
„Zemřít v posteli, možná,“ dodal Stone.
„Jednoho dne se to stane každému z nás. Otázkou je, co do té doby zvládneme vykonat v tomto pomíjivém světě, zda jsme si užili života..." Řekl Putin.
Stone ve svém rozhovoru též zmínil názor Johna McCaina, amerického senátora, který řekl: „Putin je vrah. Neexistuje žádná morální identita mezi Spojenými státy a Putinovým Ruskem. Opakuji: neexistuje žádná morální identita mezi řezníkem a banditou a plukovníkem KGB a Spojenými státy, zemí, kterou Ronald Reagan nazval zářícím městem na kopci.“
Putin na to reagoval nadhledem sobě vlastním: „Ve skutečnosti, to je pro mě i trochu sympatické - ano, ano. Nedělám si legraci. Je mi sympatické jeho vlastenectví a jeho konzistence v hájení zájmů své země. Ale víte, ve starém Římě byl známý Marcus Porcius senior, který dokončil všechny své projevy jedním a tím samým: „Kartágo musí být zničeno“.
Není to zase až tak obvyklé, aby Američan říkal na rovinu pravdu; Oliver Stone, držitel čtyř Oscarů, obvinil USA a CIA ze sesazení Janukovyče a střelbu do protestujících na Majdanu. Vznikl již výše zmíněný film „Ukrajina v ohni“ o tom, jak to před čtyřmi roky začalo. Kdysi moje milované kyjevské náměstí Nezávislosti zůstane už jen krvavým Majdanem, byť by ho uklízeli každý den…
Co víme o Oliveru Stonemu; Spojené státy mají své Oscary, které neuděluji jen tak někomu. Stone je amerických chlapík, co píše a natáčí filmy, ve kterých se velmi často dotýká citlivých míst amerického národního cítění jako je vietnamský syndrom – ČETA, NAROZEN 4. ČERVENCE, prezidenti – NIXON, J. F. K. a nebo taky o hrdinech amerického fotbalu – VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ. Bojoval ve Vietnamu, byl oceněn Bronzovou hvězdou a Purpurovým srdcem za zranění. Za scénář k filmu THE MIDNIGHT EXPRESS získal Zlatý glóbus a Oscara. V několika desítkách jeho filmů hráli mj. Al Pacino, Tom Cruise, Angelina Jolli, Madona, Antonio Banderas…
Belfast Telegraph, nejprodávanější severoirské noviny, připomínají, že Oliver Stone uvedl v dokumentárním filmu „Ukrajina v ohni“ rovněž rozhovor se svrženým ukrajinským lídrem Viktorem Janukovyčem, kromě toho se v něm také praví, že se Janukovyč stal poslední obětí převratu podníceného USA. „Spojené státy mají „velkou odpovědnost“ za konflikt na východě Ukrajiny“, řekl Stone pro Belfast Telegraph a nazval za „lživé“ zprávy o tom, že za současné vypuknutí násilí na Ukrajině může Rusko. Oznámil to na promítání svého filmu „Ukrajina v ohni“ v Los Angeles. https://www.youtube.com/watch?v=8CKXapWpAfQ
„Zdá se být jasné, že takzvaní ‚střelci‘, kteří zabili 14 policistů, zranili na 85 a zabili 45 protestujících civilistů, byli vnější provokatéři třetích stran,“ poznamenal Stone a dodal, že Banderovci a spol. svými pokusy o vraždu přinutili Janukovyče k útěku, čímž potvrdili, že šlo o státní převrat… https://www.youtube.com/watch?v=HNIuZofwglg
„Upřímně, dnes jsem šokován: oni zveřejnili lživé zprávy o tom, že Rusko zhoršuje situaci, zatímco ztráty má Doněck,“ podotkl Stone. Podle něj tvrzení o tom, že Rusko zhoršuje situaci v zóně boje, neodpovídají skutečnosti. Přitom zdůraznil, že USA mají „velkou odpovědnost“ za pokračování konfliktu, využily ukrajinský konflikt, aby očernily Rusko a zachovaly NATO. Oliver Stone také vyjádřil naději, že prezident USA Donald Trump bude schopen zlepšit vztahy s Ruskem. „USA a Rusko rozhodně musí být spojenci,“ oznámil.
Připomeňme si rovněž, že dokumentární kanál Spektrum uvedl v české televizní premiéře kontroverzní dokumentární cyklus "Neznámé dějiny Spojených států". Diváci Spektra uviděli všech deset epizod o moderní historii USA, jak ji interpretuje oscarový režisér a veterán z Vietnamu Oliver Stone.
V dokumentárním seriálu z roku 2012 si Stone vytyčil úkol ukázat nejdůležitější události historie USA 20. a 21. století v alternativním světle, z pohledu, který se diametrálně liší od přístupu „oficiální“ historiografie. Jeho vyhraněný, vůči oficiální americké administrativě silně kritický postoj, vyvolal mezi veřejností i novináři bouřlivou diskusi.
„Od počátku jsem se díval na tento projekt jako na odkaz pro mé děti a způsob, jak pochopit dobu, v níž jsem žil. Doufám, že seriál přispěje k širšímu pohledu na americkou historii,“ vysvětlil Stone. Několik epizod cyklu: Neznámé dějiny Spojených států měli diváci možnost zhlédnout již v létě 2013 na filmovém festivalu v Karlových Varech, televize Spektrum ale poprvé na tuzemských obrazovkách odvysílá všech deset epizod.
Novináři i pořadatelé nestačili zírat, když loni nesmlouvavý americký režisér Oliver Stone místo vyprávění o svém filmu, začal s politickými názory v duchu komunismu. Neopomněl Čechům vyčinit za omezenost a politickou stádnost. „Kdo vám poradil, abyste vstoupili do NATO, proboha?“ hřímal.
„Líbí se mi, že umíte kriticky pohlížet na vlastní historii. Američané ne, mají své nedotknutelné mýty. Třeba Hirošima, Nagasaki. Atomové pumy, které jsme „museli“ shodit. Čas otupil hrany, lidé si pro hrůzný čin vymysleli obhajobu. Ve škole se učí, že nám atomové pumy zachránily život. Že by Japonci nikdy nekapitulovali a že to bylo jediné možné řešení. V dokumentu "Nevyřčené dějiny Spojených států" jsme se proto podívali pod povrch legendy. Představte si, že ty pumy vůbec shozeny být nemusely, šlo jen o mocenskou hru. USA potřebovaly ohromit Stalina…“
Vraťme se však k nejčerstvějšímu dokumentu režiséra Stona - „Ukrajina v ohni“, připomeňme si, z čeho tento americký režisér mohl čerpat. Třeba, že mnozí Ukrajinci byli posedlí revolucí, totálně řízenou EU, CIA, USA, kteří byli přímo v centru dění, a hlavně vnučkou Brežněvovou, zcela oddanou NATO. Obama měl a má jasno: Putin za Krym musí zaplatit a bývalý prezidentský kandidát McCain je z Putinovy agresivity v šoku a chtěl, aby se znovu začala stavět protiraketová základna v Brdech...
Resumé; napřed přijal ruské občanství francouzský herec Gérard Depardieu poté, co se s novým francouzským vedením dostal do sporu kvůli vysokému zdaňování bohatých Francouzů. Dnes má jako ruský občan ve svém novém ruském pasu potvrzení o “trvalém bydlišti” v mordvinském Saransku. Nyní prezident Vladimir Putin podepsal dekret o udělení občanství Ruské federace známému americkému herci, hudebníku a mistru východních bojových umění Stevenu Segalovi...
Inu, nyní ryze hypoteticky; kolik amerických herců a režisérů emigruje do Ruska v případě trapasu, když Trump přece jen dojede na svoji horkokrevnou povahu a z ní vyplývající pokus o jeho sesazení z křesla prezidenta USA, tzv. impeachment, a Clintonová, politička s krví na svých rukách, přece dodatečně obsadí Bílý dům, jehož Oválnou pracovnu a stážistku Moniku potřísnil svým DNA její manžel Bill...? God Save The USA...