Die Welt - pravoslavní Evropané za silné Rusko

© AFP 2017/ Kirill Kudryavtsev

13.05.2017Získat krátkou URL

 

Náboženství hraje významnou politickou roli v současném Rusku a ve Východní Evropě, píše německý list Die Welt. Podle údajů průzkumů chtějí pravoslavní národy vidět silné Rusko jako protiváhu západnímu vlivu.

 

Nehledě na desetiletí pronásledování církve a předepisovaného atheismu hraje náboženství v současné Východní Evropě a Rusku „významnou politickou roli", píše německý list Die Welt. Ukázaly to výsledky průzkumu amerického ústavu Pew uspořádaného v 18 zemích, v jehož průběhu bylo dotázáno 25 tisíc lidí.

 

Americký prezident Donald Trump

© AFP 2017/ Brendan Smialowski

Trump o schůzkách s ministry zahraničí Ruska a Ukrajiny: „dělejme mír!“

Jak podotýká list, pravoslavní a katolíci mají různý postoj k mnoha tématům včetně islámu, Západu a demokracie. Především Bělorusové, Srbové, Arméni, Bulhaři a Řekové chtějí vidět silné Rusko jako protiváhu Západu.

 

V poslední době se počet pravoslavných křesťanů ve většině východoevropských zemí podstatně zvýšil, podotýká německý list. V Rusku v roce 1991 vyznávali pravoslaví 37% lidí, a v roce 2015 jich bylo už 71%. Pouhých 15% dotázaných se označilo za nenábožné nebo ateisty. 10 % se řadí mezi muslimy. V jiných zemích je procento pravoslavných ještě větší: na Ukrajině jej jich 78 %, a v Rumunsku — 86 %.

 

Druhou největší náboženskou skupinu tvoří ve Východní Evropě katolíci, mezi nimi je ale tendence opačná, podotýká se v článku. Jejich počet v převážně katolických zemích EU se v posledních letech snížil. Tak se stalo v Polsku, Litvě, Maďarsku a zejména v Česku (snížení ze 44 % na 21 %). Česko a kdysi luteránské Estonsko, kde se počet katolíků snížil ze 72 % na 45 %, se staly zeměmi s největším podílem nevěřícího obyvatelstva.

 

Ukrajinská vlajka

© Fotolia/ aviavlad

Ukrajinští úředníci poradili katolíkům, aby šli do Ruska

Zato ti, kdo se pokládají za katolíky, vyznávají svou víru horlivě, zdůrazňuje Die Welt. Mezi ruskými pravoslavnými křesťany pouhých 6 % navštěvují chrám alespoň jednou týdně, a mezi polskými katolíky — 45 %. Nicméně právě pravoslaví zvláště silně ovlivňuje světonázor a politické nálady lidí — často silněji, než katolicismus. „Náš národ není ideální, naše kultura je ale vyšší než jiné" — s tímto výrokem souhlasilo 89 % Řeků, 69 % Rusů, ale jen 55 % Poláků a Čechů.

 

Jak se uvádí v článku, v průběhu průzkumu vyšlo najevo, že právě pro pravoslaví je příznačnější národní pýcha, tradiční představa o rodině a odsouzení sexuálních menšin. Je zvláště příznačné, že podobných pozic se v pravoslavných zemích přidržuje dokonce i nevěřící obyvatelstvo, píše německý list. Občané mladší 35 let mají ostatně liberálnější postoj: 9 % mladých Rusů je pro legalizaci homosexuálních partnerství. Mezi ostatním obyvatelstvem je podporuje pouhá 3 %.

 

Je příznačné, že mezi pravoslavnými křesťany se zaznamenává poměrně vysoká tolerantnost vůči muslimům, tvrdí Die Welt. 28% dotázaných řekli, že by přijali vyznavače islámu do své rodiny, a 68 % nemají nic proti spoluobčanům muslimského vyznání. Mezi katolíky činí tyto ukazatele pouhých 15 % a 43 %. Kromě toho pravoslavní křesťané více než katolíci podporují myšlenku etnické a náboženské rozmanitosti ve společnosti, podotýká Die Welt.

 

Nepodařilo se zjistit jasné vzájemné spojení mezi náboženskou příslušností a vztahem k demokracii, pokračuje německý list. 41 % Rusů jsou toho názoru, že není to nejlepší forma státního zřízení. Moldavané a Srbové mají stejný názor. Mezitím 77 % pravoslavných Řeků se vyslovilo pro demokracii.

 

Policie v Kyjevě

© Sputnik/ Stringer

Pravoslavný chrám v Kyjevě „odrazil“ lahve se zápalnou směsí

Jak se píše v článku, na otázku, jestli je potřebné silné Rusko jako protiváha západnímu vlivu, odpovědělo přes 50 % Rusů a jim příbuzných pravoslavných národů, a také Řeků a Bulharů kladně. A zároveň přes 50 % Řeků se vyslovilo pro úzkou spolupráci s USA a Západem.

 

V mnoha pravoslavných zemích také schvalují Rusko v roli ochránce pravoslavných křesťanů za jeho hranicemi. Naopak, zjevně prozápadní pozici zaujali věřící převážně na Ukrajině, v Rumunsku a v Gruzii. Tam převládají tradiční hodnoty — a v některých zemích i skeptický postoj k demokracii jako k formě státního zřízení. Mnohé pravoslavné národy chtějí vidět „silné Rusko" jako protiváhu západnímu vlivu — především samozřejmě sami Rusové, ale také Bělorusové, Srbové, Arméni a žijící v EU Bulhaři a Řekové, zdůrazňuje Die Welt.