Cenzura v Německu nabývá na síle. Hned první den platnosti nového zákona byly z internetu smazány příspěvky dvou německých poslankyň
3.1.2018 Milan Vidlák, časopis Šifra
Cenzura v roce 2018 začala pěkně zostra. Hned první den nového roku si smlsli cenzoři v Německu, které jde celé Evropě příkladem – neboli novinky zaváděné v nejmocnějším evropském státu lze postupně očekávat i jinde.
Prvního ledna 2018 začal v Německu platit drakonický zákon, na základě kterého hrozí velkým sociálním sítím pokuta, pokud bezodkladně po upozornění nesmažou nenávistné komentáře či pomluvy. Trik je samozřejmě v tom, čím se rozumí pomluva a nenávistný komentář. To určují úřady.
Již na začátku se totiž ukázalo, že o ochranu občanů před pomluvami a nenávistnými komentáři vůbec nejde – cílem je umlčení nepohodlných hlasů. Ukázal to příklad dvou předních německých političek, konkrétně předsedkyně parlamentní frakce strany Alternativa pro Německo Alice Weidelové a její stranické kolegyně Beatrix von Storchové.
Účet Beatrix von Storchové zablokovali správci sociální sítě Twitter na dvanáct hodin poté, co poslankyně německého parlamentu zveřejnila příspěvek, ve kterém se rozčilovala nad tweetem policie v Kolíně nad Rýnem. Ta na Silvestra zveřejnila novoroční přání kromě němčiny i v jiných jazycích, mezi nimi též v arabštině.
„Co se to sakra v této zemi děje? Jak to, že oficiální účet policie ze Severního Porýní-Vestfálska tweetuje v arabštině? Myslíte si, že tím uklidníte ty barbarské, muslimské hordy mužů, které hromadně znásilňují?“ napsala von Storchová. Twitter následně její účet zablokoval s odkazem na porušení pravidel týkajících se „nenávistného obsahu“. A to přesto, že skupiny arabských mužů například během Silvestra v roce 2015 opravdu hromadně znásilňovaly a k sexuálním a jiným násilným útokům dochází stále. Je opravdu tak nenávistné nazvat organizované násilnické tlupy barbarskými hordami, že si za to člověk vyslouží trestní oznámení a zablokování účtu?
V pondělí už na Twitteru příspěvek každopádně nebyl, ale von Storchová jej zveřejnila na další sociální síti s dovětkem: „Uvidíme, jestli se to může říkat na Facebooku.“ Ale i tento příspěvek byl zablokován. „To je konec právního státu,“ napsala v komentáři.
Tím to ale zdaleka neskončilo. Policie v Kolíně nad Rýnem, kde v roce 2015 docházelo k hromadným sexuálním útokům ze strany migrantů na německé ženy (a nejen tehdy, v menší míře k nim docházelo i letos, jak informovala Šifra), na von Storchovou podala trestní oznámení kvůli „podezření z šíření nenávisti vůči skupině obyvatel“, jak řekl policejní mluvčí listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Na poslankyni podalo trestní oznámení dokonce několik stovek lidí.
„Rok začíná zákonem o cenzuře a tím, že se naše úřady podrobují importované, plenící migrantské lůze, která osahává, mlátí a bodá nožem a na kterou si máme laskavě zvyknout,“ komentovala incident na sociální síti kolegyně von Storchové Alice Weidelová. „Německá policie nyní komentuje v arabštině, ačkoli úřední řečí v naší zemi je němčina,“ dodala. Také tento příspěvek následně Twitter zablokoval. Označení plenící lůza je velmi expresivní a na hraně, ale kam se v Německu poděla svoboda slova?
Na základě nového zákona mohou dostat velké sociální sítě pokutu až 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun), pokud do 24 hodin od upozornění nesmažou „nenávistný obsah“. Zákon kritizoval i předseda AfD Alexander Gauland, podle kterého je v ohrožení svoboda slova. „Tyto metody Stasi mi připomínají NDR,“ uvedl s odkazem na tajnou policii někdejšího východního Německa. Příznivce AfD vyzval, aby smazaný komentář von Storchové „znovu a znovu zveřejňovali“. Cenzoři tak zřejmě budou zavaleni prací.