BdV při hledání „nových úkolů“
Ortmann: „Nejsme žádná právní organizace pro vyhnance“
Téma pronásledovalo od roku 1990 politické kruhy v Bonnu a Berlíně: Měl by Svaz vyhnanců (BdV) opustit své staré jméno a zaměnit je do budoucnosti novým, méně podezíraným? Pokusy tohoto druhu, jak byly projednávány v samotném sdružení, vyšly na prázdno. Nebyly nicméně opuštěny. Ve sporu s čtenáři berlínského „Tagesspiegel“ v Berlíně oživil znovu téma, v listopadu 2007, politik CDU Friedbert Pflüger, bývalý poradce spolkového prezidenta Richarda von Weizsäckera. BdV, jeho rada, se musí stát více spolkem smíření. Pflügerovi bylo známo, že členové strany, včetně těch z vysídlených kruhů, vnímají staromódní název jako sporný. Byl opatrný, proto nenaléhal.
O deset let později, 60 let poté, co bylo svaz založen, si téma opět našlo cestu do sloupců novin. Je ironií, že prostřednictvím předsedy hesenského BdV, Siegberta Ortmanna (CDU), který je také jedním z místopředsedů spolkového shromáždění sudetoněmeckého landsmanšaftu (SL). Zástupce Bernda Posselta dal svému příspěvku pro „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ o konferenci hesenského BdV polemický titul „Spolek umírajících“, s poznámkou, že „se chtěl ještě jednou“ pokusit o změnu názvu svazu, ale bez náznaku odezvy. Pro připomenutí: Za předsednictví Eriky Steinbachové byl odpovídající postup ostře odmítnut. Nástupce Steinbachové, Dr. Bernd Fabritius, však dal opatrně najevo sympatie k přejmenování. V srpnu 2015 řekl na otázku média „Spiegel“, že název dobře neodpovídá situaci. Vyhnání bylo dříve „podstatným základem“ pro sdružení. „V současné době to již není. Máme větší odpovědnost.“ Chtěl dát přímé doporučení k hledání jiného jména ve svém prohlášení, ale pak to neučinil, poté co se setkal s přívalem vnitřní kritiky. Zpět k Ortmannovi. Právník a bývalý poslanec hesenského parlamentu za CDU má, jak sám říká, otázku odškodnění za vyhnání, dlouhá desetiletí jádro požadavků vyhnanců a SL, za vyškrtnutou. „Nejsme právní organizace vymáhání pro vyhnané osoby“, odbyl lhostejně pisatele dopisu. Muž se ptal, zda by jej BdV mohl podpořit v otázce restitucí. Ortmann, který se narodil v roce 1940 ve Wiesengrundu (kraj Mies), sní o "nových úkolech". Přeje si budoucnost BdV jako „stavitele mostů a šiřitele kultury“.
V tomto souhlasí s místopředsedou BdV Christianem Knauerem, že doporučuje sdružení: „udržovat zvyky a stavět mosty ke staré vlasti“. Ortmann: „V případě, že se sdružení neotevře, nakonec přestane existovat“. Na dotaz, jestli bude BdV také hájit zájmy syrského landsmanšaftu odpověděl: „A proč ne? Náboženství pro mne nehraje žádnou roli.“ ( citát z Frankfurter Allgemeine Zeitung ).
(fac), Sudetenpost, 8.6.2017, str. 7
Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf