6. rakousko - český den historiků u Raabs /Thaya

 

Ve dnech 10. a 11. listopadu 2016 konala Rakouská akademie věd rakousko-český den historiků roku 2016 v Oberndorfu u Raabsu. Pod názvem "Od 20. století do nového milénia - 2016 - Rakousko a Československo/Česká republika 1986" se konal v prostorách Lindenhofu, který je známý od zemské výstavy v r. 2009.

 

Na pozvánce bylo téma shrnuto takto: "Cílem 6. rakousko-českého dne historiků je blíže se podívat na politický, hospodářský a sociální rozvoj v posledních 30 letech v obou zemích, porovnat rozdílné pohledy, a reagovat na ně. Kromě toho byly v centru pozornosti diplomatické, politické, hospodářské a kulturní vztahy a související interakce."

 

Přivítání a otevření zajímavého setkání provedli paní Dr. Hildegarda Schmollerová a Dr. Ernst Wurz z waldviertelské pobočky Akademie, velvyslanec Dr. Alexander Grubmayer (Rakouská republika) a Dr. Jan Sechter (Česká republika).

Univ. Prof. Dr. Stefan Newerkla (z Vídeňské univerzity a předseda Stálé konference rakouských a českých historiků ke společnému kulturnímu dědictví (SKÖTH)) vedl jednání a informoval ve svém vystoupení o rakousko-české učebnici historie, kterou by měl dokončit v příštím roce, ve spolupráci s Dr. Schmollerovou a Dr. Miroslavem Kunštátem.

Zahajovací přednáška univ. prof. Dr. Olivera Rathkolba byla: "Mezi globalizací, erozí studené války a dvojí transformací v Rakousku a Československu". Pak promluvil Dr. Maximilian Graf (Vídeňská univerzita) o osmdesátých letech jako desetiletí krize v Rakousku.

Dr. Jana Stárková z vídeňského Wiesenthalova Institutu pro studium holocaustu hovořila o dopadu procesu KBSE (Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě) na rakousko-československé vztahy ve druhé polovině osmdesátých let.

PhDr. Miroslav Kunštát (UK) referoval na téma: Naděje na normalitu. Bilaterální československo-rakouské vztahy pod znamením perestrojky 1985-1990.

Dr. Beáta Katrebová-Blehová (Ústav pamäti národa, Bratislava): "Slovenská otázka před a po roce 1989, jako součást transformačních procesů".

PhDr. Václav Šmidrkal (Akademie věd České republiky): "Zrušit armádu? Demokratický ideál a transformace československé armády po roce 1989. "

Dr. Jakub Forst-Battaglia (Bývalý rakouský velvyslanec, Vídeň) byl 1989 - 1995 jako diplomat v Praze a sdělil své vzpomínky pod tématem "Historické podmínky a politický vývoj."

Mag. Paul Mychalewicz (Vídeň): „Historie vztahů na základě pravidelných cest mezi Vídní a Prahou v letech 1990 - 2000. Zkušenosti s rozběhy firem, Američany přinesenou mezinárodností do Prahy, dobrými kontakty s rakouskou obcí.

Dr. Lukas Dorn-Fussenegger (Lipno na Vltavě): "Zkušenosti malého rakouského podnikatele v jižních Čechách: Česká republika, váš neznámý soused".

 

Ve čtvrtek večer se konala veřejná akce, která byla hojně navštívená a zúčastnil se jí starosta města Raabs. Témata diskusí, které byly vedeny jako panelové diskuse Dr. Miroslavem Kunštátem, velvyslancem Janem Sechterem a velvyslancem Dr. Hansem Winklerem (ředitelem Diplomatické akademie ve Vídni) zněla: "Faktor minulosti v dnešních rakousko-českých vztazích: mezi právním disentem a politickým konsensem". Publikum se podílelo na diskusi o aktuálních tématech přítomnosti, včetně Temelínu a Benešových dekretů.

 

V pátek hovořili Dr. Walter Reichel (Spolkové kancléřství, Vídeň) a PhDr. Václav Petrbok (Akademie věd ČR, Praha) o "destruktivních nacionalistech" a "pomáhajících bratrancích", stereotypech a vyprávěních ve vnímání Česko-rakouských vztahů.

Mgr. Kateřina Papežová (UK) hovořila o "přeshraničních kontaktech a vzájemném vnímání obyvatel českého a rakouského příhraničí v prvních letech po otevření hranic". Tyto průzkumy byly provedeny ihned po otevření hranic, a o pět let později. Dva roky se konala putovní výstava ve 13 různých místech na obou stranách příhraničního regionu. Výroky v knize návštěv ukazují, že počáteční euforie z otevření hranic zmizela.

Dr. Markéta Spiritová (Mnichovská univerzita Ludwiga-Maximiliana) probrala téma: "Památka" sametové revoluce "jako občanského projektu."

PhDr. Martin Franc (Akademie věd ČR) vystoupil s dokumentem: spotřebitelská přání, spotřební potenciály a změna spotřeby v čase československé "perestrojky".

Dr. Hildegarda Schmollerová (Rakouská akademie věd, Vídeň) měla téma "Černobylská jaderná katastrofa v rakouské a české paměti."

Mojmír Stránský MA (Vídeň) téma: "Dobrovolnická a politická transformace na příkladu dobrovolných hasičů v České republice"

Dr. Andrea Braitová (Universita Innsbruck) "Úvaha o společenství a pokusy o překonání separace - K vývoji česko-rakouských kulturních kontaktů v důsledku změn po roce 1989."

Mag. Ursula Ebelová MA (Rakouská společnost pro literaturu, Vídeň) referovala na téma: "Kulturně politické agendy rakouské Společnosti pro literaturu za železné opony a po jejím pádu: účastník/uvnitř sítě a strategie (1986 - 2000)."

PhDr. Michal Dimitrov (UK) měl téma: "Různé příběhy, společné cíle? Migrační politika v Rakousku a Československu / České republice 1986 - 2016".

Na závěr konference vystoupil PhDr. Ota Konrád (UK) s dokumentem, v němž shrnul "Společná tři desetiletí mezi oběma zeměmi, zájem pro výzkum soudobých dějin – zpětný pohled a výhled."

Herta Kutscherova

 

70 let vyhnání ze Sudet

Anger - Výstava k připomenutí 70-let vyhnání sudetských Němců je k vidění v Pommerově domě v Angeru. Iniciována a realizována byla ředitelem muzea a kurátorem Erhardem Zahou; dokonce i on sám byl vyhnán z bývalého Československa.

Traunsteiner Tagblatt 9.11.20167

http://www.traunsteiner-tagblatt.de/home_artikel,-70-Jahre-…

Sudetoněmecká tisková služba (SdP), Rakousko, Vídeň, 17.11. 2016

 

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf